Apple Siri Yüzünden Mahkemelik Oldu

Apple Siri Yüzünden Mahkemelik Oldu

Apple'ın sanal asistanı Siri'nin başı patent davalarıyla dertte. Dot 23 Technologies adlı bir şirket, Apple'ın Siri'yi üretirken kendi patentlerini izinsiz kullandığını iddia ediyor.

Samsung'a açtığı patent davalarıyla gündemden düşmeyen Apple, bu sefer başka bir şirket tarafından açılan dava ile şok oldu. Dot 23 Technologies adındaki bir şirketin iddiasına göre, Apple Siri'yi geliştirirken kendilerine ait olan 3 patenti izinsiz olarak kullanmış. Siri yüzünden başı derde giren Apple'ın bu iddia karşısında ne yapacağı bilinmiyor. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Apple, Samsung'a karşı bir patent davasını kazanmış ve Samsung'un bazı telefonlarının ABD satışlarını durdurmayı başarmıştı. Bu haberi Tamindir sayfalarında "Samsung'un Bu Telefonları Satması Artık Yasak!" başlığıyla sizlere duyurmuştuk.

Henüz kazandığı davanın keyfini süremeyen Apple'ın başı bu sefer Siri yüzünden derde girdi. Dot 23 Technologies adlı şirket Amerika'da bulunan patent atama sisteminde kendine ait olan bazı patentleri Apple'ın izinsiz olarak kullandığını iddia ederek dava açtı. İzinsiz kullanıldığı iddia edilen bu patentler Siri'nin sesi algılama teknolojisine ait patentleri içeriyor. Örneğin "Siri en yakın restorant nerede?" diye sorulduğunda 7.245.903 numaralı patent teknolojisi kullanılarak konum tayini yapılıyor ve Siri size en yakın restorantı söylüyor. Siri'nin etkin kullanılması için önemli olan bu teknolojiler ise Apple'ın başına dert oldu. 

Davanın nasıl sonuçlanacağını söylemek şimdilik biraz güç olsa da Apple bu davanın sonucu olarak büyük paralar ödeyebilir. Kim bilir belki de Siri değişebilir. Bekleyip görelim.

Twitter da Türkiye’ye Dava Açtı

Google'a Dava Açan Kadın 100 Bin Dolar Tazminat Kazandı

YORUMLAR