Apple Sızıntı Yapanlara 50 Milyon Dolar Ceza Kesiyor

Apple Sızıntı Yapanlara 50 Milyon Dolar Ceza Kesiyor

Apple'ın ürünlerini geliştirirken gizlilik konusuna çok takıntılı olduğu bir gerçek ancak son yıllarda bu gizlilik maalesef biraz aşıldı ve şirketin tüm ürünleri daha piyasaya sürülmeden başka ellere geçerek teknoloji dünyasında yayıldı. Dolayısıyla artık kendini bu tip durumlar için hazırlamak isteyen Apple, tedarikçilerinin ürüne dair sızdırmalara sebep olmaları halinde 50 milyon dolarlık bir ceza kesmeye başladı.

Her ne kadar bu tip bir ceza Apple'ın büyük tedarikçilerine pek dokunmayacak olsa da, bilhassa ufak bir kaç parça üreten küçük tedarikçiler için oldukça büyük bir meblağ. Her ne kadar sızıntının kimden kaynaklandığına dair araştırmanın nasıl gerçekleştirildiği bilinmese de, Apple'ın bu konuda oldukça sıkı çalışacağını söyleyebilirim.

Bilhassa geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan ünlülerin fotoğraflarının sızdırılması skandalının da bu kararın alınmasında etkili olduğu bir gerçek. Her ne kadar konu donanım ve ürün sızdırmalarından bağımsız gibi görünse de, Apple'ın daha radikal güvenlik mekanizmalarını her alanda devreye sokması için bir motivasyon yaratmış olma olasılığı var.

Samsung'un Galaxy S3 modelini hazırlarken sağladığı yüksek gizlilik mekanizmasının geçmişte oldukça başarılı bir şekilde çalıştığı biliniyor ve Apple da muhtemelen bu tip önlemleri devreye sokmaya başlayacaktır. Fakat Samsung'un devam eden ürünlerde bu kadar sıkı bir güvenlik kullanmaması, ürünlerin sızdırılmasının ürünler hakkında daha fazla haber ve heyecan yarattığını fark etmesinden kaynaklanıyor da olabilir.

Önümüzdeki günlerde Apple'ın bu konuda kararına nasıl devam edeceğini hep birlikte göreceğiz.

Güç kalkanlı şemsiye Air Umbrella ortaya çıktı

YORUMLAR