Apple Sonunda Kendi Mobil Operatörünü de Devreye Alıyor

Apple Sonunda Kendi Mobil Operatörünü de Devreye Alıyor

Apple ABD’de tüm mobil operatörlere rakip ve onları devreden çıkarabilecek bir mobil operatör üzerinde çalışıyor. Apple bu sanal şebekeye MVNO Projesi adını verdi.

Apple’a yakınlığı ile bilinen bazı kaynakların Business Insider’a yaptığı açıklama haber ajansının web sitesinde yayınlandı. Habere göre Apple kendi mobil sanal şebeke operatörü (MVNO) projesi üzerinde gayet planlı ve programlı bir şekilde çalışıyor. Apple projeyi hayata geçirdikten sonra 5 yıl içinde ABD ve Avrupa’daki kullanıcıların hizmetine açılmayı düşünüyor.

Apple’ın da büyük mobil operatörler ile MVNO alan kiralaması hakkında görüşmeler yaptığı ve kullanıcılara internet, konuşma ve SMS’in dahil olduğu paketler sunacağı bu proje için 5 senelik bir süre düşündüğü konuşuluyor. 

MVNO aslında Türkiye’de de kullanılan bir altyapı ağı. Mobil sanal şebeke operatörü anlamına gelen (MVNO) sisteminde şirketler büyük şebekelerden Türkiye’de Turkcell, Avea ve Vodafone’da yararlanıyor. Operatörler MVNO altyapısında bir alan kiralıyorlar, sonra da bu alanları kullanıcıların hizmetine açarak pazarlıyorlar. Bu sistemde kullanıcı direkt olarak alanı mobil operatörden kiralayan şirketin veri ve ses müşterisi olarak varsayılıyor.

4G Türkiye'de 2016'da Hizmete Giriyor, Yeni Bir Operatör Daha Geliyor

Google Telefon Operatörü Olma Yolunda İlerliyor

YORUMLAR