Apple Sonunda Samsung'u Liderlik Koltuğundan İndirdi

Çin’den gelen destek ile beraber Apple dünyanın en büyük telefon üreticisi koltuğuna yerleşti.

Apple Sonunda Samsung'u Liderlik Koltuğundan İndirdi

2014 yılında aynı anda iki farklı model piyasaya süren Apple, Çin'deki talep artışıyla Samsung'u geçerek telefon satış tarihinde ilk kez liderliğe oturdu. Çin’den gelen destek ile beraber Apple dünyanın en büyük telefon üreticisi koltuğuna yerleşti.

2014 yılının satış rakamları açıklandı. Tüm rakamların belirlenmesi yaklaşık 2 ayı bulsa da sonuçlar Apple'ın lehine çıktı. Apple 2014'ün son çeyreğinde 74.8 milyon adet akıllı telefon sattı. Öte yandan pazarın devi Samsung 73 milyon adet cihazla Apple'ın arkasında kaldı.

Gartner analiz firmasının hazırladığı rapora göre Apple'ın iPhone satışları geçen senenin aynı çeyreğine oranla 25 milyonluk bir artış gösterdi. Çin'deki talep artışı ise Apple’a son çeyrekte 18 milyar dolarlık bir kâr sağladı ve satışlara da ivme kazandırdı.

Borsada Samsung'un önünde olan Apple en değerli firma olarak zaten koltuğu bırakmıyordu. 2014 satış rakamları Appel’ın ezeli rakibini her konuda geride bıraktığını kanıtlamış oldu. Samsung Galaxy S5 satışlarında büyük durgunluk yaşayınca, Apple Çin pazarı kozunu iyi kullanmış oldu.

Samsung’un lider pozisyonunu sadece Apple tehdit etmiyor. Çinli üreticiler Xiaomi, Huawei ve Lenovo gibi Çinli firmalar zaten pazarda hızla yükselerek ilk 10’a girmiş durumdalar. Çinli firmaların tehdit ettiği marka sadece Samsung değil.  HTC ve LG gibi diğer firmalar da yükselen Çin pazarından etkileniyorlar. 

Samsung Galaxy S6 ile Apple Savaşında Avantajını Nasıl Kaybetti?

HTC One M9'un Türkiye Satış Tarihi Belli Oldu

Dünyanın En Güçlü Akıllı Telefonu: Samsung Galaxy S6

Samsung Galaxy S6 ve iPhone 6 Karşılaştırması

YORUMLAR