Apple Store'da 1,500'den Fazla Uygulama Tehdit Altında

Apple Store'da 1,500'den Fazla Uygulama Tehdit Altında

iOS uygulamaları HTTPS ve SSL güvenlik barajını aşan bir ‘bug’ ile karşı karşıya. Bin 500’e yakın iPhone ve iPad uygulaması bu sorundan etkileniyor olabilir.

Apple App Store’da hali hazırda raflarda bulunan ve kullanıcıların günlük banka ya da e-ticaret uygulamalarında kullandıkları uygulamalara bir ‘bug’ bulaştırması muhtemel 1,500 uygulama olduğu rapor edildi. HTTPS güvenlik protokolünü geçerek girilen kişisel bilgilere ulaşılmasını sağlayan bu hata ile ilgili olarak App Store üzerinde derin bir çalışma başlatıldı.

HTTPS üzerinden yapılan tüm SSL güvenlik veri akışının kontrol edilebilmesine ve izlenmesine sebep olan bu açık hakkında henüz derin bir bilgi gelmedi. Ancak açığın yaklaşık App Store’da bulunan 1,500 uygulamayı tehdit ettiği rapor edildi.

Gelen bilgilere göre tehdit, iPhone ve iPad’lerde sürekli olarak sistemi etkileyecek şekilde bulunmuyor. Ancak bu tehdidi taşıyan bir uygulama açıksa hemen aktif oluyor ve telefondaki tüm HTTPS ve SSL işlemleri kontrol altına alabiliyor.

Büyük e-ticaret sitelerinden e-Bay ve Amazon bu tehdide karşı gereken önlemleri aldıklarını ve uygulamalarında böyle bir açığın olmadığını açıklayan ilk kuruluşlar oldular. Apple listesini çıkardığı uygulamaların geliştiricileriyle sorunun yamanması için irtibata geçti.

Apple Store Satıcıları Microsoft Ürünleri Tavsiye Ederse

Apple Store Çalışanları Moda Eğitimi Alıyor

YORUMLAR