Apple, Talep Ettiği Ekstra Ücretlerle Suçlanıyor

Apple Batarya Değişim 1

Apple geçtiğimiz Aralık ayında, eski iPhone modellerini bilerek yavaşlattığını kabul etmişti. Teknoloji devi bunu, bazı telefonların yıpranmış bataryaları nedeniyle aniden ve beklenmedik bir şekilde kapanmalarının önüne geçebilmek amacıyla yaptıklarını söylemişti.

Yakın zamanda Apple, eski ve sorunlu iPhone bataryalarının uygun fiyata değiştirilmesi için bir kampanya başlatmıştı. 2018 yılı boyunca geçerli olan batarya değişim programına göre Apple kullanıcıları, sorunlu iPhone bataryalarını normalde 79 dolar olması gereken batarya ücreti yerine sadece 29 dolar ödeyerek yenisiyle değiştirebiliyorlar. Ancak BBC’de paylaşılan bir habere göre Apple, uygun fiyatlı batarya değişim programı sırasında, müşterilerine akıllı telefonlarında daha başka arızaların da olduğunu söylüyor ve onlardan ekstra ücretler talep ediyor.

Bir Apple müşterisi olan Josh Landsburgh, akıllı telefonunu batarya değişim programı kapsamında Apple’a gönderdiğini, ancak şirketin kendisine, batarya değişiminden önce telefonun köşesindeki ufak bir hasarın tamir edilmesi gerektiğini söylediğini ve bu nedenle kendisinden 200 pound’dan daha fazla bir ücret talep edildiğini açıkladı. Apple’ın batarya dışında telefonun başka kısımlarında da hasar olduğunu iddia etmesinin, bataryayı ucuza değiştirmemek amacıyla yapıldığını düşünen Landsburgh, iPhone’unu Apple servisinden geri aldığını ve telefonunun bataryasını yerel bir telefon servisinde sorunsuz bir şekilde değiştirdiğini belirtiyor.

Apple Batarya Değişim 2

Bir başka iPhone kullanıcısı David Bowler da telefonunu batarya değişim programı için Apple’a yolladığında, telefonun arızalı hoparlörü ve mikrofonu nedeniyle kendisinden 250 pound talep edildiğini söylüyor. Bunun üzerine Bowler da telefonunu Apple servisinden geri almış ve bataryasını bir üçüncü parti servis merkezinde değiştirmiş. Üstelik o serviste telefonun bataryası dışında başka herhangi bir yerinde arıza tespit edilmemiş.

Apple, bu suçlamalarla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Şirket, bazı telefonlardaki arızaların, batarya değişimi yapılmadan önce onarılması gerektiğini söylüyor. Ancak Apple, söz konusu ekstra onarımların sadece batarya değişimini etkileyen durumlar için geçerli olabileceğini belirtiyor.