Apple Tamamen Yenilenebilir Enerjiye Geçti

Apple yenilenebilir enerji

Apple, yaptığı resmi açıklamayla birlikte  faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde yer alan mağazaları, üretim tesisleri ve data merkezlerinde %100 yenilenebilir enerji kullandığını duyurdu.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple, 2014 yılında veri merkezlerinde kullandığı elektriği yenilenebilir enerjiden elde ettiğini duyurarak, birçok kişiyi şaşırtmıştı. Yaptığı yatırımları son dört yılda her geçen gün arttıran şirket, bugün itibarıyla bütün enerjisini yenilenebilir enerjiden elde ettiğini duyurdu.

Hizmet verdiği 43 farklı ülkede yer alan ofisler, satış mağazaları, birlikte çalıştığı tüm tesisleri güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerjilerden elde ettiği elektrikle beslemeye başlayan Apple, önemli bir başarının daha altına imzasını atmış oldu. Kendi mağazalarının yanı sıra parça satın aldığı 23 fabrikadan 9 tanesinin de Apple’ın yenilenebilir enerji çabasına dâhil olduklarını aktaran şirket, bir sonraki amaçlarının tüm ortaklarını yenilenebilir enerjiye geçirmek olduğunu kaydetti.

Bulduğumuzdan daha iyi bir dünya bırakma işine gönülden bağlıyız. Yıllar süren sıkı çalışmanın ardından önemli bir kilometre taşını aşmaktan gurur duyuyoruz.” diyen Apple’ın CEO’su Tim Cook, “Gelecekte ürünlerimizde kullandığımız malzemeleri, onları geri dönüştürme şeklini, tesislerimizi ve birlikte çalıştığımız tedarikçilerimizi tamamen yenilenebilir enerjiye geçirmek için sınırları zorlamaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Dünyanın çeşitli noktalarında yirmi beşten fazla yeşil enerji projesi yürüten Apple, bunlardan on beşinin inşaatına devam ediyordu. Sadece 2017 yılında 636-megavat olan enerji ihtiyacının 286-megavatlık kısmını yeşil enerjiden sağlayan teknoloji şirketi, ürettikleri elektrik miktarını 1,6 gigavat düzeyine çıkarmak istediklerini söylemişti.

YORUMLAR