Apple, Telefonlar İçin Hırsız Alarmı İçeren Uygulamanın Patentini Alıyor

Apple, Telefonlar İçin Hırsız Alarmı İçeren Uygulamanın Patentini Alıyor

Bir telefon hırsızlığı boyunca nasıl hareketler olabileceğini çözen ve sonrasında alarmı çalan bir akıllı telefon hâyâl edin. Bir otomobil alarmına eş değer özellikte alarma sahip olan bir iPhone olsaydı ne olurdu?

Hırsız, cihaz ile kaçtığında gürültülü ve rahatsız edici bir alarm çalar mıydı? Ya da bir yabancı sadece telefona bakmak için onu eline aldığında alarm çalar mıydı?

Tüm bunlar, bugün Apple’ın, patentini almak istediği uygulamanın dosyasında araştırdığı sorular. “İvme tabanlı- taşınabilir elektronik cihazlar için hırsız belirleme sistemi” adlı uygulama, bir telefon hırsızlığı boyunca nasıl hareketler meydana gelebileceğini çözen bir akıllı telefonu elimize almamızı sağlayacak.


Bu uygulamanın işleme mekanizması şöyle olacak: Akıllı telefonun alarmı “Bir hırsızlık şüphesi mevcut.” olduğuna karar verdiğinde aktifleşecek. Bu “hırsızlık şüphesi"ni belirlemesi için cihaz,  kullanıcılar telefonlarını ellerinde taşırken onlara yolu anlatan araçla aynı özellikte olan bir “ivme-ölçer”e dayalı olarak çalışacak. Uygulama aynı zamanda, ivme-ölçer tarafından kaydedilen hareketlerin “hırsızın profil karakteristiği”ne uyup uymadığına karar veren bir yazılım da kullanacak.

Anti-hırsız uygulamalarının üzerinde çalışılmasının sebebi olarak, cihazların taşınmasının kolay olması fakat çalınmasının  da aynı şekilde kolaylığı ile sonuçlanan “elektroniğin minyatürizasyonuna doğru gidiş” gösteriliyor. “Taşınabilir elektronik cihazın gerçek sahibi, onu neredeyse her yere kolayca taşıyabiliyorsa, hırsız olabilir.” şeklinde de düşünülebiliyor.

Apple, geçen hafta, aralarında ”Mobil cihazda 3D Video Uygulamasının Patenti”nin de bulunduğu 34 adet patentin hakkını aldı. Bununla beraber, patentin kabul edilmesi, bunun, satılabilir bir teknoloji olabileceği anlamına da gelmiyor.

YORUMLAR