Apple, Uygulama Mağazasında Büyük Bir Temizlik Yapacak

Apple, Uygulama Mağazasında Büyük Bir Temizlik Yapacak

Microsoft, Google ve Apple uygulama mağazaları kullanıcıların en güvenli limanları. Bu üç mağaza da kendi içlerinde uyguladıkları güvenlik protokolleri ve kontrol mekanizmalarıyla zararlı yazılımları kullanıcılardan uzak tutuyorlar. Ancak yine de sistemlerinin yüzde 100 güvenli olduğunu iddia edemiyoruz. Arada zararlı sızıntılar olmuyor değil. Apple bunu önlemek için yeni bir temizlik harekatı başlatıyor.

Bu durumu önlemek için zaman zaman mağazaların raflarını temizlediklerini biliyoruz. İşte Apple uygulama mağazası tam da bu durumla ilgili büyük bir “temizlik” operasyonuna başlıyor. Apple, Mac ve iOS uygulamaların eskisinden daha fazla kötücül yazılımlar tarafından hedef alındığını saptadı. App Store platformunda bu tür eğilimlerin artıyor olması da Apple’ı harekete geçirmeye yetti.

Apple Store’da “paket programlar” adı altında cirit atan pek çok kötücül yazılım bulunduğunu fark eden şirket özellikle “Microsoft Office” paketleri adı altında mağazada dolaşan uygulamaları mercek altına aldı. Neredeyse 20 Dolar gibi fiyatlarla satılan bu paketler resmi derlemeler değiller. Üstelik sorun sadece “yalancı” Microsoft paketleri ile sınırlı da değil. Apple buna benzer birçok “derleme” yazılımı mağazadan temizleyeceğini duyurdu. Aralarında Firefox, Chrome gibi tarayıcıların logolarını taşıyan “en hızlı tarayıcılar” adı altında derlemelerinde bulunduğunu keşfeden Apple şimdi rafları temizlemenin zamanı geldiğine inanıyor. 

YORUMLAR