Apple ve Amazon’un Piyasa Değerinde Büyük Düşüş

Apple ve Amazon’un Piyasa Değerinde Büyük Düşüş

Amerikan teknoloji titanları Apple ve Amazon’un hisseleri, New York borsasındaki son dört işlem gününde yüzde 4’ün üzerinde düşüş yaşadı. İki şirketin toplam piyasa değerlerindeki kayıp ise 100 milyar doları buldu. 

Apple, ağustos ayının başında, tarihte 1 trilyon dolar değere ulaşan ilk şirket olurken, online perakende devi Amazon da bu tarihi kilometre taşını tamamlayarak geçtiğimiz hafta aynı seviyeyi görmüştü.

Dünyanın en değerli iki şirketi borsada önemli bir dalgalanma yaşıyor. Anadolu Ajansı 'nın derlediği verilere göre, geçen hafta salı gününü 228,36 dolardan kapatan Apple hisseleri, yüzde 4,4 değer kaybıyla 218,33 dolara geriledi. Teknoloji devinin yaşadığı bu dalgalanma, piyasa değerinden 50 milyar doları sildi. Şirketin şu anki değeri 1,05 milyar dolar seviyelerinde. 

apple amazon borsa

E-ticaret denilince akla ilk gelen firmalardan olan Amazon da ani bir değer kaybı yaşadı. Geçen hafta salı gününü 2.039,51 dolardan kapatan şirket hisseleri, bugünü 1.939,01 dolardan tamamlayarak son 4 işlem günü içinde yüzde 4,9 düşüş kaydetti. Bu  dönemde, Amazon'un piyasa değeri ise 994,7 milyar dolardan 945,7 milyar dolara kadar geriledi 

Apple ve Amazon’un piyasa değerindeki toplam kayıp 99 milyar dolar oldu, ancak Amazon’un kısa vadede 1 trilyon dolar barajını yeniden aşması ve o seviyelerde demir atması bekleniyor.

Trump'tan Apple'a Çağrı

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Apple’a ürünlerini Çin yerine ABD’de üretmesi çağrısında bulunmuştu. Trump, Çin ile girdikleri ticaret savaşının uzakdoğu ülkesine yönelik gümrük vergileri artırabileceğini söylerken, bu durumun Apple ürünlerinin fiyatlarını yukarıya çekebileceğini belirtiyor.