Apple ve Facebook'un Ardından Google da Danimarka'dan Arsa Aldı

Apple ve Facebook'un Ardından Google da Danimarka'dan Arsa Aldı

Teknoloji devlerinden Apple ve Facebook'un ardından Google da Danimarka'da bir veri merkezi kurmak üzere arsa satın aldı. 

İnternet tabanlı birçok hizmette bulunan, çevrimiçi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri gibi konulara da odaklanan ve en çok da arama motoruyla ün kazanan Google firması büyümeye devam ediyor. Danimarka'nın Fredericia şehrinde Prinsessens Kvarter (Prensesin Semti) olarak adlandırılan bir endüstri bölgesinde arsa alan firma buraya oldukça büyük bir data center (veri merkezi) inşa etmeye hazırlanıyor.

Satın alınan bu arsa 73.2 hektarlık bir alana tekabül ediyor ve ödenen ücret ise 65 milyon kron yani 35 milyon Türk lirası olmuş. Fakat Google konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda buraya kurulacak olan veri merkezinin hemen kurulmayacağını da belirtti. Yani firma bir nevi Apple ve Facebook gibi teknoloji devi rakiplerine yetişmek ve kendisini garantiye almak için böyle bir arsa almış. İhtiyaç durumunda da buraya bir veri merkezi kurulacak.

Danimarka'daki çevre duyarlısı vatandaşlar ise bu gelişmelere büyük şüpheyle yaklaşıyor. Çünkü Apple'ın Viborg, Facebook'un Odense ve Google'ın da Fredericia'da büyük veri merkezleri kurması durumunda şehirde elektrik tüketimi gözle görülür derecede artacak. Bu da karbondioksit salınımlarının artmasına yol açacak.

Google yetkilileri ise bu duruma yanıt olarak veri merkezlerinin 2007'den bu yana karbondioksit emisyonları konusunda çok dikkatli olduğunu ve bu salınımları minimuma indirdiklerini belirtiyorlar. Ayrıca olası bir elektrik enerjisi yetersizliği durumuna karşı Fredericia Belediyesi Google'ın arsasının çok yakınına 150 kWh (kilowatt saat) gücünde bir enerji santrali kurmaya başladı.

Google Arama Motoru Değişiyor!

Google, Assistant Geliştiricilerine 10 Bin Dolar Veriyor!

YORUMLAR