Apple ve Microsoft Hala Tablet Pazarını Kurtaramadı

Apple ve Microsoft Hala Tablet Pazarını Kurtaramadı

Tablet pazarı son zamanlarda ilginç düşüşler gösteriyor. 2017 yılının başından itibaren yapılan araştırmalarda tablet pazarının dünya çapında daraldığı ortaya çıktı. Görünüşe göre Apple ve Microsoft'un çabaları tablet piyasasını kurtarmaya yetmeyecek.

Bilindiği üzere akıllı telefonlar artık "Plus" modelleriyle piyasaya sürülüyor ve mini bir tablet boyutlarında kullanıcıyla buluşuyor. Hal böyle olunca insanların tabletlere ihtiyacı giderek azalıyor ve pazar küçülmeye başlıyor. Bu durumun kurtarılmasını sağlayacak olan Apple ve Microsoft'un ise eli kolu bağlı. Çünkü 2014 yılında zirve yapan satışlar, 2017 itibarıyla giderek düşüyor.

Araştırma şirketi IDC'nin yaptığı araştırmada, 2017 yılının ilk çeyreğinde tablet piyasasında yüzde 8.5 düşüş yaşandı. Geçtiğimiz dönemde 329 dolarlık iPad'i piyasaya sürerek Mart ayında satışların agresifleşmesini sağlayan Apple bile son çeyrek raporlarını etkilemek için yeterli satışı gösteremedi. Bununla birlikte raporda, Microsoft'un Surface serisinin de çizelgede büyük bir etkisinin olmadığı belirtildi.

Gelecek aylarda tablet piyasasındaki dalgalanmaların nasıl olacağını görmek ilginç olacak. Siz tablet piyasasının geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yeni Samsung Galaxy Tablet Ailesinin Türkiye Satış Fiyatları Açıklandı

Samsung'un Windows 10 Galaxy Book Tabletleri Surface'lerden Ucuz

YORUMLAR