Apple ve Samsung Arasındaki Patent Savaşının Kazananı Belli Oldu

Apple ve Samsung Arasındaki Patent Savaşının Kazananı Belli Oldu

Apple ile Samsung arasında yaşanan "patent savaşlarından" biri daha nihayet sonuçlandı. ABD Yüksek Mahkemesi, “Slide to Unlock” yani kilidi açmak için kaydırın özelliğinin hak sahibi olarak Apple'ı gösterdi ve Samsung'un 120 milyon dolar ceza ödemesine karar verdi. 

Samsung ve Apple arasındaki kavga, Samsung'un birden fazla Apple patentini ihlal ettiği gerekçesiyle 2014 yılında açılan davaya kadar uzanıyor. Mahkeme, Güney Koreli teknoloji devinin, çeşitli patent ihlalleri nedeniyle Apple'a 120 milyon dolar ödemesine karar vermiş ancak Samsung suçlamaları reddederek kararı temyize götürmüştü.

Yaklaşık üç senedir süren dava nihayet bugün itibarıyla son buldu. Samsung'un temyiz taleplerini reddeden ABD Yüksek Mahkemesi, şirketin Apple'a 120 milyon dolar ceza ödemesine hükmetti.

Apple ile Samsung arasında krize yol açan “Slide to Unlock” adresleri ve telefon numaralarını etkileşimli bağlantılar haline getiriyor. Bu özellik, muhtemelen çoğu akıllı telefon kullanıcısının aşina olacağı bir şey olsa da mahkeme, Apple’ın yazılımından kopyalanma ihtimali olan diğer patentlere de odaklanmış durumda.

Apple ve Samsung  Patent Savaşı

Bununla birlikte Apple'ın artık mobil cihazlarında “Slide to Unlock” arayüzünü kullanmadığını da belirtmekte fayda var. Bunun yerine Touch ID parmak izi kilidi ve iPhone X ile gelen Face ID adındaki yüz tanıma teknolojisi var.

Mahkemenin kararına rağmen, iki şirket arasındaki patent savaşının daha uzun süre devam edeceği düşünülüyor. Zira yaklaşık 6 yıl önce Apple, Samsung’u Galaxy serisinde iPhone’un tasarımını kopyalamakla suçlamıştı. 2016’da mahkeme başvurularıyla davayı canlı tutmaya çalışan Apple’ın çabaları daha sonrasında karşılık bulmuş ve temyiz davasının 2018'in Mayıs ayında yeniden açılmasına karar verilmişti.

Apple ve Samsung arasındaki patent savaşında sizce kim haklı? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR