Apple ve Samsung’dan 'iTunes' Ortaklığı

Apple ve Samsung’dan Önemli İşbirliği

Akıllı telefon piyasasının iki dev oyuncusu Apple ve Samsung, çok önemli bir anlaşmanın altına imza attı. Buna göre, Apple’ın dijital mağazası iTunes’a artık Samsung’un yeni nesil akıllı televizyon modelleri de erişebilecek.

İki şirketin vardığı anlaşma kapsamında,  2018 ve 2019 model Samsung Smart TV sahipleri, televizyonlarından iTunes film kütüphanesine erişebilecekler. Böylece kullanıcılar, Apple mağazasındaki tüm filmleri doğrudan satın alabilecek veya kiralayabilecekler.

Yapılan açıklamada, iTunes’ta yer alan içeriklerin Samsung’un Smart TV’leri için özel olarak geliştirilen bir uygulama aracılığıyla kullanıcılara sunulacağı belirtildi.

samsung smart tv itunes

Buna ek olarak, Samsung’un yeni nesil akıllı televizyonları Apple’ın kablosuz içerik yayın standardı olan AirPlay 2 desteğine de sahip olacak. Yapılan anlaşma çerçevesinde, iTunes Filmler ve TV Şovlarına Smart TV’ler üzerinden 100 ülkede, AirPlay desteğine ise 190 ülkede ulaşılabilecek.

İşbirliğine ilişkin açıklamalarda bulunan Apple'ın İnternet Yazılımları ve Servislerinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Eddy Cue, "Samsung Smart TV'ler aracılığıyla iTunes ve AirPlay 2 deneyimini dünyanın her yerinden daha fazla müşteriye ulaştırmayı dört gözle bekliyoruz" dedi.

Samsung Electronics'in görüntüleme hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Won-Jin Lee ise Smart TV platformuna daha iyi içerikler sunmak için Apple ile çalışmaktan gurur duyduklarını söyledi.