Apple ve Volkswagen’den Sürücüsüz Otomobil Projesi

Apple Volkswagen Otonom Araç 1

Apple bir süredir elektrikli otonom bir araç yapmayı planlıyordu. Bu amaçla Apple ve Volkswagen'in sürücüsüz otomobil projesi için birlikte çalışmaya başladığı duyuruldu. 2014 yılından beri elektrikli otonom araçlar hakkında çalışmalar yapan Apple, böylece ilk defa bu çalışmalarını şirket dışına çıkararak bir ortaklığa imza attı.

Aslında Apple daha önce de BMW ve Mercedes markaları ile elektrikli otonom araç projesi için bazı görüşmeler yapmıştı. Ancak hem BMW hem de Mercedes, Apple’ın bu teklifini reddetmişti. Çünkü Apple, geliştirilecek olan elektrikli otonom aracın dizaynı ve üretim verileri üzerinde kontrolün tamamen kendisinde olmasını istiyordu.

The New York Times’ın haberine göre Apple ve Volkswagen’in bu ortaklığıyla, Volkswagen T6 Transporter minibüslerinin sürücüsüz servis araçlarına dönüştürülmesi hedefleniyor. Geliştirilecek otonom servis araçları, Apple çalışanlarının Silikon Vadisi’ndeki kampüsler arası ulaşımını sağlayacak.

Apple Volkswagen Otonom Araç 2

Apple’ın otomobil departmanı aslında ilk olarak Titan adı verilen bir projeye odaklanmıştı. Bu projede amaç, yazılımının ve donanımının Apple tarafından yapıldığı yeni bir otonom araç geliştirmekti. Ancak bu projenin yerine daha kısa sürede gerçekleştirilebilecek olan otonom servis projesi, şirketin öncelikli hedefi haline getirildi. Bu projede amaç, Apple’ın Palo Alto’daki yerleşkesi içerisinde, kampüsler arasında sonsuz bir servis aracı döngüsü oluşturmak. Volkswagen, Apple’a sağlayacağı araçlarla bu projenin gerçekleştirilmesine katkıda bulunacak.

Şu sıralar Palo Alto caddelerinde Apple’ın sürücüsüz prototip araçlarına rastlamak oldukça yüksek bir ihtimal. Çünkü Kaliforniya Motorlu Araçlar Şubesi’ne kayıtlı otonom araçlara bakıldığında, Apple’ın araç sayısının Uber ve Waymo’nun araç sayısından çok daha fazla olduğu görülüyor. Yine de Apple’ın otonom sürüş piyasasında yer aldığını söylemek için henüz erken olabilir. 

Geçtiğimiz Ağustos ayında Apple CEO’su Tim Cook, şirketin otonom sistemler üzerine yaptığı çalışmaların, “farklı alanlarda ve farklı şekillerde” kullanılabilir olduğunun altını çizmişti. Bu açıklamadan hareketle, Apple’ın otonom sürüşün yanısıra çeşitli robotik teknolojileri ve yapay zeka teknolojileri gibi farklı alanlarda da birtakım planları olabileceği tahmin ediliyor.