Apple, Veri İndirme Hizmetini Kullanıma Sundu

Apple, Veri İndirme Hizmetini Kullanıma Sundu

Amerikan teknoloji devi Apple, 25 Mayıs’ta Avrupa’da yürürlüğe girecek olan General Data Protection Regulation (Genel Veri Koruma Yasası) çerçevesinde, kullanıcıların kişisel verileri üzerinde daha fazla hakimiyet kurmalarını sağlayacak “Veriler ve Gizlilik” hizmetini başlattı.

Avrupa’da yaşayan insanların gizlilik haklarını korumak amacıyla reforme edilen Genel Veri Koruma Yasası (GDPR) 25 Mayıs 2018 tarihinde resmen yürürlüğe girecek. Bu kapsamda Avrupa’da faaliyet gösteren tüm şirketlerin, yeni regülasyonlara uygun davranması gerekecek.

Apple, hayata geçecek hukuksal düzenlemeler gereği, kullanıcıların kişisel verilerine ilişkin yaklaşımını daha şeffaf bir hale getiriyor. Bugün itibarıyla “Veriler ve Gizlilik” olarak adlandırdığı internet sayfasını hizmete açan şirket, kullanıcılara Apple’ın elindeki verilerine daha kolay erişmenin ve düzeltmenin etkili bir yolunu sunuyor.

Apple’ın yeni hizmetini kullanarak, istediğiniz zaman verilerinizi görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve düzeltebilirsiniz. Ya da Tüm Apple hizmetlerinden hesabınızı ve ilişkili verilerinizi kalıcı olarak silebilirsiniz.

“Gerek aygıtınızda gerek Apple sunucularında sakladığınız kişisel bilgilerinizin güvenliğini ve gizliliğini korumayı taahhüt ediyoruz”  diyen şirket, oturum açma kayıtları, konum, kişiler, belgeler, iCloud’da saklanan fotoğraflar ve daha birçok veriye erişim imkanı veriyor.

Bunlara ek olarak uygulama kullanım istatistikleri ve Apple Store satın alma geçmişi de kullanıcılara sunuluyor. Tüm bu verileri dosya olarak indirmek ise biraz zaman alacak. Ancak Apple, arşiv dosyasının hazır olduğunda müşterilere haber verileceğini söylüyor. 

Apple, indireceğiniz dosya boyutuna bağlı olarak verileri daha küçük boyutlara bölerek arşiv olarak sizlere sunacağı gibi, tek bir dosya olarak halinde de indirebilmenize imkan sağlayabilir. İndirmek istediğiniz verilerin boyutunun ise maksimum 25GB olması gerekiyor.

Cupertinolu şirket, bu hizmetin şimdilik Avrupa’da yaşayan kullanıcılar için verildiğini, ancak yakın zamanda dünyanın her yerine genişleyeceğini açıkladı. 

Veriler ve Gizlilik servisini kullanmak için buraya tıklayabiliirsiniz.