Apple Veri Merkezleri Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Kullanıyor

Apple Veri Merkezleri Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Kullanıyor

Apple'ın özellikle şirket politikası olarak yeşil enerji kullanımını desteklediği, pek çok ürününün satış politikasında doğaya zarar vermeme özelliğini de pazarladığı biliniyor. Çevre politikaları raporunun 2012 güncellemesinde ise şirketin artık veri merkezleri için yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynaklarını kullandığı bildiriliyor.

Bu enerji kaynaklarının güneş, rüzgar, su ve jeotermal enerji olduklarının açıklandığı son raporda Texas, Calif, Almanya ve İrlanda veri merkezlerinin varlığından bahsedilirken, şirketin toplam genel enerji tüketiminde ise yüzde 75 yenilenebilir enerji kullanıldığı belirtiliyor. Apple ise yakın zamanda hedefinin tüm şirket enerji tüketimini yüzde 100 yenilenebilir enerjiye dönüştürmek olduğunu açıklıyor.

Şirketin veri merkezlerinde bu politikayı gütmesi özellikle Greenpeace'in Apple'ın yüksek enerji tüketimini eleştirmesinin ardından gerçekleştiği biliniyor. Pek çok diğer teknoloji şirketinin de Google başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklı kullanımı için çalışmalar gerçekleştirdikleri de bir gerçek ancak Apple bu konuda en iddialılardan birisi olmaya devam ediyor.

Akıllı telefonlarda safir ekranlar geliyor

YORUMLAR