Apple, Video İzleme ve Beğeni Karşılığı Ödül Veren Uygulamaları Yasaklayacak

Apple, Video İzleme ve Beğeni Karşılığı Ödül Veren Uygulamaları Yasaklayacak

Apple, iOS 8 ile birlikte yenilenecek olan politikaları arasına oldukça ilgi çekici bir madde ekliyor. Bu yeni düzenleme ile iOS 8 çıkışından sonra kullanıcılara video izleme ve sosyal medya üzerinden beğeni yada takip karşılığı ödül veren uygulamalar yasaklanacak.

Son dönemlerde oldukça popüler hale gelen sosyal medya beğenilerine, indirdiğimiz pek çok ücretsiz uygulama içerisinde denk geliyoruz. Uygulamalar ücretsiz olmasına rağmen oyun içi satın alınacak herhangi bir şeyi sosyal medya beğenisi yada video izleme karşılığı sunan geliştiriciler bu yolla sosyal medya üzerinde büyük bir güce ulaşabiliyor. Makul gibi görünen bu karşılıklı iletişime, Apple iOS 8 ile son vermeyi planlıyor.

iOS 8 geldikten sonra uygulamalar içerisinde puan veya kredi kazanabilmek için video izleme veya sosyal medya beğenisi yapma kurallara göre yasak olacak. Bunu yapmaya çalışan uygulamalar ise Apple Store üzerinde yasaklanarak kullanılamayacak. Bunun dışında uygulama üzerinde, geliştiricinin kendine ait olmayan diğer uygulamaların tanıtımı da yapılamayacak. Geliştiriciler uygulamalar içerisinde sadece kendi uygulamalarının tanıtımı yapabilecek.

Çok hızlı bir şekilde büyümeye devam eden mobil uygulama marketlerini düşündüğümüzde Apple'ın uygulamaya koyacağı kurallar oldukça etkili olabilir. Çünkü bir çok kötü amaçlı geliştirici emek sarfetmeden uygulama geliştirerek bu uygulamaların popülerliğinden faydalanarak kullanıcıları bir şeyler izlemeye veya beğenmeye teşvik ediyor, hatta zorluyor. Apple Store üzerinde bu tür uygulamaların yer almasını istemeyen Apple, kendi üzerine düşen görevi yapacak. Böylelikle kullanıcılar Apple Store üzerinden uygulama indirirken çok daha rahat ve güvende olabilecekler.

iOS 8 ve özellikleri hakkındaki görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

iOS 8'in En Önemli Özellikleri

YORUMLAR