Apple Watch Akıllı Saatler Kalp Krizini Önceden Haber Verecek

Apple Watch Akıllı Saatler Kalp Krizini Önceden Haber Verecek

Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları ve ‘Cardiogram’ (Kardiyografi) isimli iOS uygulamasının iş birliği ile ortaya çıkan çalışma sonucu, Apple Watch akıllı saatlerinin kalp krizini öncesinde fark edebileceği ortaya çıkarıldı. Kriz öncesi nabızdaki dengesizliği algılayabilen uygulama, kullanıcıları uyaracak.

Apple Watch’ın halihazırda kullandığı program, kullanıcılara stres anında, spor yaparken ve uyku sırasındaki nabzın grafiklerini çizen bir uygulama. Uygulama içerisinden yeme içme, uyku düzeni ve egzersiz alışkanlıklarınızı seçebilir, kalbinizi tıbbi açıdan takip edebilirsiniz. Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları uygulamayı bir adım ileri götürerek, kalp krizi dedektörü olarak kullanmayı hedefliyor.

Araştırmacılardan Gregory M. Marcus, bu tür uygulamaların akıllı saatler sayesinde, hastalardan herhangi bir çaba beklemeden takiplerinin yapılabilmesine olanak tanıdığının altını çiziyor. Marcus’un açıklamalarından anladığımız kadarıyla Apple marka akıllı saatler sadece başlangıç, ilerleyen dönemde diğer marka ve modellerde de benzer uygulamaları göreceğiz.

Kalp Atışını Ölçen Kıyafetler Geliyor

Apple, Yeni Bir Apple Watch Reklamı Yayınladı

YORUMLAR