Apple, WhatsApp Sticker Uygulamalarını Kaldırdı!

Apple, WhatsApp Sticker Uygulamalarını Kaldırdı!

Silikon Vadisi’nin iki devi, Apple ve Facebook arasındaki gerginlikte yeni bir perde daha açıldı. Apple, şok bir kararla WhatsApp sticker (çıkartma) uygulamalarını App Store’dan kaldırdı.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg'ün şirket yöneticilerine sadece Android telefonları kullanma yönünde talimat verdiği iddialarının ardından Apple’dan çarpıcı bir hamle geldi.

Cupertinolu teknoloji devi, yönergelerini ihlal ettiği için tüm üçüncü taraf WhatsApp çıkartma uygulamalarını App Store’dan sildi. Bunun anlamı şu: Apple kullanıcıları artık kendi özelleştirilmiş WhatsApp çıkartmalarını oluşturamayacaklar.

WhatsApp'a Çıkartma Özelliği Geliyor!

WhatsApp'ın fan sitesi olan WABetaInfo ’ya göre Apple, kaldırma işlemi için üç ana sebep gösterdi. Bunlardan ilki, App Store’da birbirine benzeyen çok sayıda sticker uygulamasının olması. İkinci neden olarak ise tüm bu uygulamaların tasarımlarının aynı olması gösteriliyor. Ayrıca Apple’a göre, kullanıcı gizliliğini tehdit edebileceği gerekçesiyle bir uygulama başka bir uygulamanın içine entegre olamaz. 

WhatsApp’ın sticker ya da Türkçe ismiyle çıkartma özelliği, yakın zaman önce iOS ve Android kullanıcılarına sunulmuştu. İsteyen kişiler, uygulamada sunulan çıkartmalara ek olarak Play Store veya App Store’a giderek üçüncü taraf çıkartma uygulamaları indirebiliyorlardı, ancak bugünden itibaren iOS kullanıcılarının böyle bir şansı olmayacak.

Apple’ın bu kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!