Apple, WiFiSLAM İsimli Kapalı Alanda Konum Belirleme Şirketini Satın Aldı

Apple, WiFiSLAM İsimli Kapalı Alanda Konum Belirleme Şirketini Satın Aldı

Apple, WiFiSLAM isimli kapalı alanlarda konum belirleme girişimini 20 milyon USD karşılığında satın aldı. Wall Street Journal tarafından elde edilen bu haber bir Apple yetkilisince de doğrulandı ancak konuyla ilgili tatmin edici bir açıklama gelmedi.

WiFiSLAM şirketi, biri bir dönem Google’da staj yapmış diğeriyse hâlâ Google’da mühendis olarak çalışan bir ekip tarafından ortaya konmuş konum belirleme girişimi üzerine dayanıyor. Ancak klasik konum belirlemenin aksine WiFiSLAM’in amacı kapalı alanlarda yani cihaz ile GPS verilerinin alındığı uydular arasında bağlantını kesildiği alanlarda konum belirlemek. Bunu da adının bir kısmında yer alan Wi-Fi sistemini kullanarak hazırladıkları üçüncü parti yazılımıyla gerçekleştiriyorlar.

Joseph Huang ve ekibiyle ortaya koyduğu bu girişimin Apple tarafından satın alınmasıyla şimdi de Apple’ın kafasında ne gibi fikirlerin olduğu konuşulmaya başlandı. Zira Google’ın bu alanla ilgili hâlihazırda bir çalışması var ve kuşkusuz mobil alanda yüksek bir rekabet örneği gösteren bu iki şirketin benzer adımlar atmaları normal.

Samsung Galaxy S4 Mini Göründü

YORUMLAR