Apple, Yanan Amazon Ormanları için Bağışta Bulunacak

Son yılların en büyük orman yangınlarına maruz kalan, dünyanın en geniş tropikal bölgesi Amazonlar yeterli önlem alınmaması ve gerekli müdahalelerin yapılmaması nedeniyle haftalardır yanıyor.

Brezilya'dan Peru, Bolivya ve Paraguay'a sıçrayan orman yangınları çoğu Brezilya'da olmak üzere 2 bin 500 noktada devam etmekte. Apple CEO'su Tim Cook, Amazon'da yanan ağaçların yerine yeniden ağaç dikilmesi için bağışta bulunacaklarını açıkladı.

Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Cook, "Dünyanın en önemli ekosistemlerinden biri olan Amazon yağmur ormanlarını tahrip eden yangınları ve yıkımları görmek yıkıcı. Apple, biyolojik çeşitliliğini korumak ve Amazon'un Latin Amerika'daki vazgeçilmez ormanını restore etmek için bağışta bulunacak" dedi.

Amazon yağmur ormanları, Güney Amerika'da son birkaç haftadır rekor oranda yanıyor. Bu yıl şu ana kadar Brezilya'da 79,500'den fazla yangın meydana geldi ve bunların yarısından fazlası Amazon'da gerçekleşti.

İtfaiye ekipleri yangınları söndürmek için çalışmakta ancak ne yazık ki orman yangını kontrol altına alınamıyor. Her gün milyonlarca ton karbondioksit atmosfere yayılıyor.

Güney Amerika basınında çıkan haberlerde, şu ana kadar Bolivya'nın doğusunda yaklaşık 500 bin hektar orman ve otlak alanın kül olduğu belirtilirken, Brezilya'da kaç bin hektarın yangından etkilendiğine ilişkin açıklama yapılmadı.

YORUMLAR