Apple, Yeni Bir Patent Savaşına Daha Giriyor!

Apple, Yeni Bir Patent Savaşına Daha Giriyor!

Apple, dün ABD Yüksek Mahkemesi'nin kararıyla Samsung ile girdiği patent savaşından galip çıkmış ve 120 milyon dolar kazanmıştı. Şirketin başı şimdi de İsrail şirketi Corephotonics ile dertte. Çift lensli kamera teknolojisi üreticisi Corephotonics, iPhone 7 Plus ve iPhone 8 Plus'taki çift lensli kamera sisteminde kendisine ait olan dört patentin ihlal edildiğini iddia ediyor.

Apple'ın gerek Samsung gerekse Qualcomm ile girdiği patent savaşlarına hepimiz aşinayız. Fakat teknoloji devinin bu sefer ki rakibi, İsrail'den Corephotonics şirketi.

Tel Aviv Üniversitesi profesörü ve İsrail hükümetinde eski baş bilim insanı Prof. Dr. David Medloviç tarafından 2012 yılında kurulan ve çift lensli kamera teknolojisi üreten Corephotonics şirketi, Apple’ın iPhone 7 Plus ve iPhone 8 Plus’a yerleştirdiği kameralarda kendisine ait dört adet patenti ihlal ettiğini öne sürüyor.

Corephotonics tarafından mahkemeye sunulan dava dilekçesinde, şirketin yaptığı ilk işlerden birinin “stratejik ortaklık” oluşturmak için Apple’a başvurmak olduğu belirtildi. Şirket bu süreçte Apple ile görüşmelerin devam ettiği ancak çift lens teknolojisinin kullanımı için bir lisans anlaşması yapılmadığı iddiasında bulundu.

Şirketin kurucusu Mendlovic, Apple’ın baş müzakerecisinin Corephotonics patentlerine yönelik aşağılayıcı bir tavır takındığını öne sürdü. Mendlovic, müzakerecinin “Apple patent ihlalinde bulunsa bile bunun mahkeme tarafından onaylanması ve Apple’ın ödeme yapması için yıllarca beklersiniz” şeklinde konuştuğunu da iddia etti.

Corephotonics kurucusu, bu diyaloğun ardından 2016’nın ocak ayında Apple’ın çift lensli kameraya sahip iPhone 7 Plus’ı 2016 içinde piyasaya çıkaracağını öğrendiklerini sözlerine ekledi.

Cupertino merkezli şirketin ihlal ettiği öne sürülen patentlerden ikisinin küçük telefoto lens montajı, birinin çift aralıklı yakınlaştırmalı dijital kameralar, diğerinin ise ince çok aralıklı görüntüleme sistemlerinde yüksek çözünürlükle ilgili olduğu belirtildi.

İsrail firmasının avukatları, uğradıkları zararı kapatmalarını sağlayacak bir tazminatı Apple'dan istediklerini söylediler. Aynı zamanda Apple'ın, çift lensli kameraların üretiminin derhal durdurması da isteniyor. Öte yandan, Apple'ın yeni amiral gemisi iPhone X'in dava dışında bırakıldığını da belirtelim.

Bakalım Apple, bu patent savaşından da galip çıkacak mı? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın. 

YORUMLAR