Apple Yeni iPhone'ları Yetiştiremiyor! Hindistan'daki Fabrika Genişletilecek

Hindistan'daki fabrikada 2017 yılında başlatılan iPhone üretimlerinde yalnızca daha eski modelleri üretmeyi planlayan Apple, 2019 yılı itibarıyla bu kararından vazgeçecek. Dünya çapında iPhone üretimlerini hızlandırmak isteyen Apple, Hindistan fabrikalarını büyütüyor.

Asya pazarında üretim konusunda en çok Foxconn şirketiyle ortaklık kuran Apple'ın yeni hedeflerinde yine Foxconn'un Hindistan kolu bulunacak. iPhone SE, iPhone 6S, iPhone 7 gibi daha eski modellerin üretimi gerçekleştiği Hindistan fabrikasında yeni yılla birlikte X serisinin üretimi yapılacak. Her ne kadar iPhone'un 2018 modellerine tepkiler geliyor olsa da, şirketin bu modelleri yetiştiremediğini görmek şaşırtıcı.

Hindistan Pazarından İstediğini Almayı Başaramadı

Ayrıca Hindistan'daki yüksek vergilerden kurtulmak için bu bölgede daha fazla donanım üretimi yapıp düşük gümrük vergisinden yararlanmak isteyen ABD'li şirket, Hint pazarında istediği başarıyı yakalamış değil. Özellikle Çinli rakiplerine karşı bu pazarda istediği kullanım oranlarına yaklaşamayan Apple, düşük fiyatlı alternatifler karşısında varlık gösteremiyor.

Şirket Değeri Tekrardan 1 Trilyonun Altında

Yeni yıl içerisinde Foxconn ile işbirliğini arttırıp fabrikalarında yeni iPhone üretimine başlamayı hedefleyen Apple, 2018 satış istatistiklerinde istediği oranı yakalayamamış ve piyasa değeri 1 trilyon doların altına inmişti. Bakalım 2019 yılında Apple'ı neler bekliyor, göreceğiz.