Apple Yeni iPhone'un Ekranı İçin Samsung'dan İndirim İstiyor

Apple Samsung OLED indirim

Apple, bir sonraki iPhone modelinde kullanacağı OLED ekranlar için Samsung’dan indirim talep etti. Samsung’un talebe nasıl bir cevap vereceğiyse henüz kesinleşmedi.

iPhone X modelinde kullanılan OLED ekranların tamamını üreten, Apple’ın OLED ekran konusundaki kalite ve adet isteklerini karşılayabilen tek üretici olması sebebiyle bugüne kadar yüksek fiyatlar belirleyen Samsung, 2018 yılında Apple’dan ekranlar için 22 milyar dolar almıştı. 

Duyurulmasının ardından Apple hayranlarının ilgisini üzerine çekmeyi başaran iPhone X, yüksek fiyatı sebebiyle ilgiyi satışa dönüştürememişti. Yeni telefonunda benzer bir hata yapmamak için parça üreticileriyle yaptığı anlaşmaları yenilemek ve parçaları daha ucuza getirmek için çalışmalara başlayan Apple, OLED ekranların fiyatlarının düşürülmesi için Samsung ile iletişime geçmişti. Samsung’un Apple’a vereceği yanıt hakkında birçok spekülasyon yapılırken, Güney Koreli teknoloji şirketinin Apple ile birlikte Çinli telefon üreticilerinden de beklediği siparişleri alamaması sebebiyle indirim yapmayabileceği söylendi.  

Samsung’un 2018 yılı içerisinde 200 milyon OLED panel üreteceği, bunlardan 100 milyon tanesini ise Apple’a göndereceği rapor edilmişti. iPhone X için üretilen panel sayısından neredeyse iki kat daha fazla olan bu üretimle birlikte Apple’ın pazara hızlı bir giriş yapabileceği konuşulmuştu. Muhtemel indirimle birlikte yeni iPhone modelinin bir hayli ucuz ve erişilebilir olacağı da yazılanlar arasına girmişti.

YORUMLAR