Apple Yeni Patentini Smart Lock Adıyla Alıyor

Apple Yeni Patentini Smart Lock Adıyla Alıyor

Akıllı telefonlarda özellikle en büyük sorunlardan biri çoğu zaman telefon güvenliği olmuştur. Telefonumuzu dış etkilerden korumak için kaydettiğimiz şifreler, ya da şifreleme tarzları çoğu zaman bizi korumak yerine daha da büyük sorunlara bile yol açabilir. Hatta bazıları koruyamayabilir de.

Apple, bugün yayınlanan haber ile birlikte Smart Lock adlı yeni patentiyle gündeme geldi. Söz konusu bu patent tamamen Apple kullanıcıların telefon güvenliğini artırmak ile ilgili. Açıklanan bilgilere göre Smart Lock, yani akıllı kilit sayesinde telefon, kullanıcının nerede olduğunu bulup, ona göre güvenlik kodunu aktifleştirebiliyor.

Bu tabii ki GPS ve Wi-Fi bazlı bir sistem. Sistem, kullanıcının olduğu belirli yerleri kayıt ediyor; araba, ev, iş vb. Örnek verecek olursak, eve gittiğiniz zaman herhangi bir şifreye ihtiyacınız olmuyor. Bu yüzden sistem herhangi bir şifre girmiyor. Fakat bir dükkana ya da farklı bir yere gittiğiniz zaman, telefonunuzu açtığınızda karşınızda parmak izi güvenlik ekranını görebiliyorsunuz.

Yani bu şekilde telefon nerenin güvenli, nerenin güvensiz olduğuna karar veriyor ve siz ona göre şifrelerinizi ayarlarıyorsunuz. Tabii ki eğer evinizin güvenli olduğunu hissetmiyorsanız, bunu da kaydedebilirsiniz.

Şu an bu sistemin ne zaman aktif olacağıyla ilgili herhangi bir detay yok. Detaylar gelemeye devam ettikçe, sizlerle paylaşacağız.

iPhone'unuzu Daha Verimli Kullanmak için İpuçları

YORUMLAR