Apple'ın Yüzü, Kar Etmesine Rağmen Bir Türlü Gülmüyor

Apple'ın Yüzü, Kar Etmesine Rağmen Bir Türlü Gülmüyor

Apple'ın büyümesi durdurulamıyor gibi görünse de her şey kağıt üzerinde. Raporlar Mac bilgisayarların yükselişte, ancak iPhone cihazların düşüşte olduğunu gösteriyor.

Kaliforniya Cupertino'da karargâhı bulunan dev küresel şirket Apple, gelirlerinin yüzde 4,5 artarak 52,9 milyar dolara ulaştığını, net karın da yüzde 4,8 artarak 11 milyar dolara çıktığını açıkladı.

Teknoloji devi Apple, 2017 senesinin ilk üç aylık döneminde (ocak-mart) net kar ve gelirinin arttığını açıkladı. Şirketin yukarıda ifade edilen döneme ait net karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,8 artarak 11 milyar dolara yükselmiş oldu. Ancak raporlarda bir detay daha var.

Kar Artsa da iPhone ve iPad Satışları Düşmüş Görünüyor

Ancak her ne kadar kar bilanço üzerinde bir artış gözlense de bu dönemde, iPhone satışların, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 0,8 düşerek 50,8 milyona, iPad satışları da yüzde 12,7 azalarak 8,9 milyona geriledi.

Mac PC'ler Yükseliyor

Bu duruma rağmen Mac bilgisayar satışları yüzde 5 artarak 4,2 milyona ulaştı. Şirketin AppleCare ve ApplePay gibi hizmetlerden elde ettiği gelir yüzde 17 artışla 7 milyar dolara çıktı, Apple TV ve Apple Watch gibi ürünlerden elde edilen gelir ise yüzde 32 artarak 2,9 milyar dolara ulaştı.

Raporlar Apple'ı Mutlu Etmedi

Apple'ın net kar ve gelirinin piyasa beklentisinin altında kalması nedeniyle New York borsasının kapanmasının ardından gerçekleşen sınırlı işlemlerde şirketin hisseleri değer kaybetti.

Hisseler de Düşüyor

Dün açılan borsada günü 147,52 dolardan kapatan Apple hisseleri, şirketin bilançosunu açıklamasının ardından yüzde 2,1'lik bir değer kaybı yaşadı ve  144,40 dolara kadar düştü.

Apple 2016 Yılını Fakir Kapatıyor!

Apple, Yeni Bir Apple Watch Reklamı Yayınladı

Apple Enerji Sektörüne Giriyor

YORUMLAR