Apple Avrupa Birliğinin Kararını Tanımadı, Davayı Temyiz Etti

Apple Avrupa Birliğinin Kararını Tanımadı, Davayı Temyiz Etti

 

Apple, İrlanda'da 13 milyar Euro geriye dönük vergi borcu çıkaran AB kararına karşı temyiz başvurusunda bulundu. Apple’ın bu kararı bir sürpriz değil. Üstelik Apple, AB’nin İrlanda vergi yasalarını değiştirdiğini de iddia ediyor.

Apple, İrlanda'daki faaliyetlerinden dolayı kendisine 13 milyar Euro, geriye dönük vergi borcu çıkaran Avrupa Birliği (AB) Komisyonu kararına karşı yeni bir hukuki süreç başlattı. The Wall Street Journal’in haberine göre Apple, AB Komisyonunun geriye dönük çıkarttığı 13 milyar Euro vergi borcuna ilişkin AB'nin sulh hukuk mahkemesi olarak faaliyet gösteren Lüksemburg'daki birinci derece mahkemesine resmi temyiz başvurusunda bulundu.

Ne Olmuştu?

Yaklaşık olarak AB Komisyonunun 3 yıl süren araştırmasından sonra Apple'ın, İrlanda'da yararlandığı vergi uygulamasının yasa dışı olduğuna hükmedilmişti. Komisyon bu araştırmanın ışığında 2003'ten 2014'e kadarki dönem için belirlenen 13 milyar Euro ve faizinin geri alınmasına hükmetmişti.

Bu hükümle ilgili olarak temyize giden Apple, AB'yi tek taraflı hareket etmekle ve geçmişe dönük olarak İrlanda'daki vergi yasalarını değiştirmekle itham ediyor.

İrlanda'da Vergi Batağına Saplanan Apple'a Türkiye Yardım Elini Uzattı

YORUMLAR