Apple'da Yüzler Gülmüyor, iPhone Satışları Düşüşte

Apple'da Yüzler Gülmüyor, iPhone Satışları Düşüşte

Apple, geçtiğimiz gün düzenlediği bir toplantı ile bir önceki finansal çeyrekteki satış raporlarını açıkladı. Açıklanan istatistiklere göre 2007'den bu yana en kötü iPhone satışı, bu çeyrekte gerçekleşti. 

Finansal yıllar, takvim yıllarımıza göre işlemiyorlar. Şirketler, çeşitli kıstaslara göre belirlenen farklı bir yıl döngüsü içerisinde planlarını yapıyorlar ve ona uygun hareket ediyorlar. 24 Eylül itibariyle biten üçüncü çeyrek raporlarını, hissedarları ile paylaşan Apple, son çeyrekte yaptığı satışları ve bir sonraki çeyrekte olmasını tahmin ettiği satışları açıkladı. iPhone için en kötü çeyreklerden bir tanesi daha geride kalırken, bir sonraki çeyrek için Apple oldukça umutlu konuştu.

iPhone ne kadar sattı?

2015'in üçüncü finansal çeyreğinde 48.5 milyon iPhone satmayı başaran Apple, bu yılın aynı çeyreğinde yüzde 5 gerileyerek, 45.5 milyon iPhone satabildi. Buna rağmen çeyrek öncesi analistler tarafından yapılan 44.2 milyon satışının üzerine çıkılması da yüzde 5'lik gerilemeye rağmen Apple'ın oldukça iyi bir satış gerçekleştirdiğinin ibaresi olarak gösterildi. 2007 yılında bu yana geçirilen en kötü çeyreklerden bir tanesi olmasına rağmen Apple, bir sonraki finansal çeyrek için bir hayli umutlu. Tatil dönemine denk gelmesi ve iPhone 7'nin yeni çıkması sebebiyle satışların bir hayli yükseleceği düşünülüyor. Hatta bu çeyrekte elde edilecek gelirin 76 - 78 milyar dolar arasında olacağı düşünülüyor. Bununla birlikte yapılan analizler, Apple'ın son çeyrekte 70-75 milyon arasında iPhone satabileceğini gösteriyor. Dahası kimi araştırmalara göre bu satışlar 100 milyon adeti geçerek küçük bir rekor kırabilir ve şirketin gelirlerini katlayabilir. 

iPhone 7'nin Home Tuşu Bozulursa Ne Olur?

iPhone 7 Sahibinin Yüzünde Patladı!

Google Pixel ve Apple iPhone 7 Karşılaştırması

YORUMLAR