Apple'dan Dokunmatik Ekran Devrimi: 3D Touch

Apple'dan Dokunmatik Ekran Devrimi: 3D Touch

Teknoloji devi Apple, bugün düzenlenen lansmanda pek çok ürününü kullanıcılara tanıttı. Bütün dünyanın, daha doğrusu teknoloji meraklılarının merakla beklediği iPhone 6S ve iPhone 6S Plus'ı geçtiğimiz dakikalarda duyuran şirket mükemmel bir özelliği daha ön plana çıkardı. Dokunmatik ekran teknolojisine yeni bir bakış açısı getiren şirketin iPhone 6S ve 6S Plus'da kullanılacak 3D Touch özelliği kullanıcılara ilginç bir deneyim yaşatacak.

Apple Watch'da gördüğümüz Force Touch'a benzeyen 3D Touch, iOS uygulamalarının işlevselliğini artırıyor ve ekranda farklı bir katman oluşturuyor. Ekrana hafifçe dokunarak etkinleştirebileceğimiz bu özellik sayesinde kullanıcılar artık geribildirimleri daha kolay oluşturabilecek. Peki 3D Touch nasıl kullanılacak?

3D Touch Nasıl Kullanılır?

Apple çalışanı Craig Federighi E-mail ve Takvim uygulamasında 3D Touch'ın özelliklerini inceledi. E-mail uygulamasına giren çalışan maillerin üzerine hafifçe dokunarak önizlemesine ulaştı ve birkaç hafif oynamayla çeşitli fonksiyonları kullandı. Örneğin sola hareket ettirip sildi, sola hareket ettirip mailin tamamını açtı, yukarı kaldırarakta seçeneklere ulaştı. Ayrıca ana ekrana hafifçe dokunarak telefonun en önemli işlevlerine (selfie çekmek vs.) tek dokunuşla gitti. Bunların yanında uygulamaları açmadan birçok işi yapabileceğimiz de tanıtılan özellikler arasında yer aldı. (Facebook uygulamasını açmadan durum güncellemesi, fotoğraf yükleme gibi işlevleri halletmek gibi.)

Sonuç olarak Apple teknoloji dünyasına yön vermeye devam ediyor diyebiliriz. Kısa zamanda piyasaya sürülecek yeni modellerin tercihinde bu ve bunun gibi özelliklerin büyük payı olacağını da unutmamak gerek.

Apple TV ve Siri Eğlence Dünyasına Oyunları ve Periscope'u da Dahil Ediyor

Apple iPad Pro Teknik Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

YORUMLAR