Apple'dan FBI'a Güvenlik Ayarı!

Apple'dan FBI'a Güvenlik Ayarı!

Dünyanın en değerli şirketi konumundaki teknoloji devi Apple’ın başı dertten kurtulmuyor. Yalnız bu sefer Tim Cook’un karşısına aldığı isim ABD Federal Soruşturma Bürosu kısa adıyla FBI. Apple ile FBI arasında yaşanan olayın detayları haberimizde.

Şu sıralar patent davalarıyla sıkıntılı bir dönem yaşayan teknoloji devi Apple’ın FBI ile yaşadığı son olay gündeme bomba gibi düştü. ABD’nin California eyaletindeki San Bernardio kentinde engelilere hizmet veren bir merkeze düzenlenen saldırıda 14 kişinin hayatını kaybetmesi sonrasında saldırıyla bağlantılı olduğu düşünülen iki kişinin telefonu FBI tarafından incelemeye alınıyor ancak telefonlar kilitle korunduğundan ve 4 haneli şifrenin kırılması için binlerce kombinasyon denenmesi gerektiğinden FBI telefondaki verilere ulaşmak için doğal olarak Apple’dan yardım isteğinde bulunuyor. Lakin ellerinde mahkeme kararı olmasına karşın Apple’dan olumsuz yanıt alıyorlar.

iPhone kullanıcılarının güvenlik ve gizliliğini açığa çıkaracak bir sistemin yapılmasının istenmesine Tim Cook tabii ki de sıcak bakmıyor ve "Müşterilerimize Bir Mesaj" başlığı altında yayınladığı yazısında devletin yetkili kurumlarının bu tip olayları sonuçlandırmak için de olsa kullanıcının verilerine erişmelerini mümkün kılan bir sistemi yapmak istemediklerinin nedenini detaylıca anlatıyor.

Apple'ın Patent Davası Sonuçlandı: Apple, VirnetX'e 626 Milyon Dolar Ödeyecek

YORUMLAR