Apple'dan Pekin'e 45 Milyon Dolarlık Araştırma Merkezi

Apple'dan Pekin'e 45 Milyon Dolarlık Araştırma Merkezi

Wall Street Journal'in haberine göre, Apple Pekin'de 45 milyon dolarlık bir araştırma merkezi kuruyor. Şirketin Çin'deki ilk araştırma merkezi olarak tesis, 500 kişiye iş imkanı sağlayacak ve Apple'ın yeni donanımlarından bazıları burada geliştirilecek. Yetkililerden alınan bazı bilgilerde, bilgisayar donanımı, iletişim, ses ve görsel ekipmanlar bu merkezin çalışma alanı olacak.

Apple CEO'su Tim Cook, konu hakkında daha önce ayrıntılı bilgi vermişti. Çin'deki genişleme planlarını daha önce basına aktaran Cook, şimdi ise WSJ'e konuşmaktan kaçındı. Diğer yandan Ağustos ayında Çinli üst düzey yetkililerle bir toplantıda görüştüğü bilinen Apple'ın başındaki ismin, yetkililere yatırımları arttırmak için söz verdiği kulaktan kulağa dolaşıyor.

Çin her zaman Apple cihazlarının satışı için önemli bir pazar olmuştu. Fakat son zamanlarda bu ülke ile Apple arasında çalkantılı ilişkiler yaşandı. Çinli yetkililer, bu yılın başlarında iBooks ve iTunes Filmler hizmetini kapatacağını bildirince Tim Cook harekete geçmiş ve yaptığı ziyaretlerde ilişkileri düzeltmeye çalışmıştı. Bu sorunlara rağmen, "Çin uzun vadeli iş yapacağımız bir fırsatlar ülkesi" diyen ve yatırımlarına devam edeceklerini bildiren Cook, 45 milyon dolarlık Ar-Ge merkezi kurarak bu düşüncesini kanıtlamış görünüyor.

Apple İnternette ve Mağazalarında Sonos Hoparlör Satışına Başladı

Apple'ın Hisse Değerleri Düştü

YORUMLAR