Apple'dan Rekor, Şirket Saat Başı 8,3 Milyon Dolar Kazandı!

Apple'dan Rekor, Şirket Saat Başı 8,3 Milyon Dolar Kazandı!

Teknoloji dünyasının en değerli şirketleri arasında zirveyi zorlayan Apple, her yıl düzenli aralıklarla açıklanan finansal verilerinin 2014'ün son 3 ayına ait kısmını yayınladı. Yayınlanan raporda, şirketin finansal durumundan tutunda, satılan iPhone miktarına kadar her türlü bilgi bulunuyor.

27 Aralık 2014'te sonlandırılan finansal dönemde Apple, tam olarak 74,6 milyar dolar rekor gelir elde etti. Bu dudak uçuklatan rakamın 18 milyar dolarlık kısmı ise Apple’ın kasasında kalan net kar. 18 milyar dolarlık kar, saat başı 8,3 milyon dolar kazanç anlamına geliyor ki muazzam bir rakam! 2013 yılının son çeyreğinde şirketin elde ettiği gelire baktığımızda ise 57,6 milyar dolar elde etmiş ve bunun 13,1 milyar dolarını net kar olarak açıklamıştı. İki sonucu birbiriyle karşılaştırdığımızda %30 varan artış görünüyor. Bu rakam Apple gibi devleşmiş şirketler için çok büyük başarı anlamına geliyor, zira böylesine dev şirketler büyüdükçe, kar oranlarının belirli seviyeleri aşması zorlaşıyor.

Şirketin diğer ülkelerden elde ettiği karlara baktığımızda ise en merak edilen ülke olan Çin’den 16,1 milyar dolar gelir elde ettiğini görüyoruz. Brezilya, Hindistan ve Rusya'dan oluşan BRIC ülkelerinde ise geçen yıla nazaran %97’lik bir gelir artışı mevcut.

Firmanın raporlarında merak edilen diğer bir konu ise satılan Apple ürünlerinin miktarı. Apple,  77,7 milyon iPhone satarak büyük bir satış gerçekleştirdi.  Firmanın diğer cihazlarından olan iPad’den 21,4 milyon, Mac'ten ise 5,5 milyon adet satılmış durumda. Birkaç ay içerisinde akıllı saat ve 12 inçlik tablet ve Macbook Air çıkarmaya hazırlanan şirket, önümüzdeki dönemde kar oranlarını daha da yukarıya çekmeyi hedeflemiş durumda.

YORUMLAR