Apple'dan Samsung'a Darbe!

Apple'dan Samsung'a Darbe!

Apple, ürettiği ilk iPhone'dan bu yana işlemci üretimi için iş birliği yaptığı Samsung'dan sonunda vazgeçerek iPhone 7 modeli için Samsung'un rakibi olan TSMC şirketiyle anlaştı.

Akıllı telefon satışları konusunda listenin en başında yer alan Apple ve Samsung, uzun süredir birlikte çalışıyorlardı. iPhone'un her modeli için işlemci üretiminde bulunan Samsung, iPhone 7 ile birlikte Apple'dan darbe yedi. Son zamanlarda akıllı telefon ve tabletlerin satışlarında yaşadığı düşüşü de göz önünde bulundurduğumuzda, Apple'ın Samsung'dan vazgeçmesi Samsung için oldukça kötü bir haber.

Peki Apple böylesine büyük bir değişikliği neden yapıyor?

Sebebi net olarak bilinmese de geçtiğimiz aylarda iki dev şirket arasında süre gelen patent davasının Apple lehine sonuçlanması ve ikili arasındaki gerginliğin artması Apple'ın bu kararında etkili olmuş olabilir. Apple'a çok yüklü miktarda para ödeyecek olan Samsung ise hem telefon satışlarında düşüş hem de işlemci üretiminde kayıp ile birlikte iyice çöküşe geçebilir. Fala listenin zirvesinde bulunan Samsung bu durumu toparlayacaktır fakat Apple'ın bu hamlelerinde iyi niyet aramak pek mümkün değil. Samsung'u yarış dışına itmek istiyor gibi görünen Apple, son olarak piyasaya sürdüğü iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinin A9 işlemcilerini de Samsung'a ürettirmişti.

Apple'ın iPhone 7'de kullanılacak A10 çipsetleri için anlaştığı TSMC şirketi de bu konuda oldukça tecrübeli. 2014 yılı içerisinde piyasaya sunulan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için A8 işlemcilerini üreten firma bir kez daha Apple ile iş yapmış olacak. iPhone 6 modelleri dışında Apple TV için de üretim yapmışlardı.

Satışları ile her yeni modelde rekorlar kıran Apple, aldığı bu yeni kararla Samsung'un gücünü kırabilir mi? Görüşlerinizi alttaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Apple'ın Başı Bu Sefer -Hata 53- Yüzünden Derde Girdi

YORUMLAR