Apple'ın 450 Milyon Dolar Tazminat Ödemesi Kesinleşti

Apple'ın 450 Milyon Dolar Tazminat Ödemesi Kesinleşti

Başı davalardan kurtulmayan Apple'ın e-kitap davası sonuca ulaştı. Apple, 450 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Apple, ABD Adalet Bakanlığı'nca yürütülen araştırmaların sonucunda e-kitap fiyatlarını haksız arttırmaktan suçlu bulunmuş ve mahkemeye verilmişti. Uzun süren mahkeme süreci sonucunda suçlu bulunan Apple'ın 450 milyon dolar tazminat ödemesine karar verilmişti. Bu karara itiraz eden Apple, olayı ABD Yüksek Mahkemesi'ne kadar taşıdı ancak, kapılar bir kez daha Apple'ın yüzüne kapandı. ABD Yüksek Mahkemesi'nin de Apple'ın itirazını reddetmesiyle birlikte Apple'ın tazminat ödemesi kesinleşmiş oldu.

Apple'a 2012 yılında açılan e-kitap davasına göre Apple, yayıncılarla işbirliği yaparak e-kitap fiyatlarını arttırmaktan suçlu bulunuyor. Apple'ın e-kitap pazarında Amazon'a karşı üstünlük sağlamak için böyle bir girişim yaptığı söyleniyor. Mahkeme kararına itiraz etmek için alt mahkemelere başvuru yapan Apple, bu mahkemelerde aradığını bulamayarak ABD Yüksek Mahkemesi'ne başvuru yapmıştı. Bu mahkemede de suçlu bulunan Apple'ın tazminat ödemesi kesinlik kazandı. 

Apple'ın arası şu sıralarda da Adalet Bakanlığı ile iyi gitmiyor. Bildiğiniz gibi FBI'ın Apple'a yönlendirdiği telefondaki verilere erişim talebi dünyayı ayağa kaldırdı.

Google, FBI Davasında Apple'a Hukuki Destek Verecek

Microsoft, FBI Karşısında Ezeli Rakibi Apple'ın Yanında Yer Aldı

YORUMLAR