Apple'ın Başı Bu Sefer -Hata 53- Yüzünden Derde Girdi

Apple'ın Başı Bu Sefer -Hata 53- Yüzünden Derde Girdi

Patent davalarında bir türlü kurtulamayan Apple, bu sefer kullanıcıların hedefinde. iPhone kullanıcıları, "Hata 53" koduyla bilinen bir hata mesajı yüzünden Apple'a dava açmaya hazırlanıyor.

Apple'ın iPhone 5s ile hayatımıza soktuğu Touch ID, telefonun güçlü ve işlevsel özelliği olarak biliniyor. Touch ID özelliği, telefonun kilidini açmasının yanı sıra Apple Pay gibi işlemlerde de önemli rol oynuyor. Güvenlik önlemlerini üst düzeyde tutan Apple, manipüle edilmemesi için her yeni İOS sürümüyle birlikte Touch ID kontrolü de yapmaya başlamıştı. Apple'ın yaptığı bu kontroller bazen istenmeyen durumlara yol açabiliyor.

Apple'ın aldığı önlemlerin sonucu olarak ortaya çıkan sorunlardan sonuncusu, "Hata 53". iPhone 6 ve iPhone 6 Plus kullanıcılarını ilgilendiren bu hata, bir çok kullanıcı tarafından tepkiyle karşılandı. Telefonlarını yetkili olmayan servislerde tamir ettiren kullanıcılar, İOS 9 güncelemesini yapmalarıyla birlikte Hata 53 kodu aldılar ve telefonları kullanılamaz hale geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan Apple, telefonda bulunan sensörün cihaz ile eşleşip eşleşmediğini kontrol ettiklerini ve eşleşme olmaması durumunda hem Touch ID'nin hemde Apple Pay hizmetinin devre dışı bırakıldığını açıkladı. Ayrıca Hata 53 ile karşılaşan kullanıcıların Apple Destek ile hemen iletişim kurmasını tavsiye etti.

Bu olay üzerine ABD ve İngiltere'de avukatlar devreye girdi ve Apple'ı tüketici yasalarını ihlal etmekle suçladılar. Şu an ortada bir dava yok ancak yakın bir zamanda bazı tüketici grupları Apple'a dava açabilir. Bu olayın ironik yanı ise şu; eğer Apple, yoğun güvenlik önlemi almamış oldaydı yine benzeri davalara maruz kalacaktı. 

Apple'ın Patent Davası Sonuçlandı: Apple, VirnetX'e 626 Milyon Dolar Ödeyecek

Apple'ın Sanal Gerçeklik Gözlüğü Satışta


YORUMLAR