Apple'ın Hisse Artışı Tim Cook'a 44 Milyon Dolar Kazandıracak

Apple'ın Hisse Artışı Tim Cook'a 44 Milyon Dolar Kazandıracak

Üçüncü çeyrek gelirlerindeki artış ve dördüncü çeyrekte yeni iPhone lansmanı veya lansmanlarıyla beklenen rekor karlılık, Tim Cook’a geçen yıl kaybettiğinden çok daha fazlasını getirecek gibi görünüyor. Bloomberg tarafından paylaşılan verilere göre Apple’ın bu yılki başarısı Tim Cook’a 44 milyon dolar değerinde olan 280 bin Apple hissesi kazandırabilir.

Bu ayın 25’inde Cook’un performans değerlendirmesi sona erecek. Üçüncü çeyrekte gelirlerde yaşanan artış ile Cook, performans ödülünü ikiye katlama şansına sahip olacak gibi görünüyor. Dördüncü çeyrekte Tim Cook yeni Apple ürünlerinin sözünü vermiş ve özellikle Eylül ayında lansmanı yapılacak yeni iPhone'un etkisiyle Apple hisselerinde büyük bir artış olmuştu. Tüm bu etkenler bir araya gelince de Tim Cook için belirlenen yıllık performans kriterlerine yaklaşıldığı görüldü.

Tim Cook’un tam performans ödülü 280 bin Apple hissesi olarak belirlenmiş durumda ve bu hisselerin bedeli de 44 milyon dolara tekabül ediyor. Geçen yıl yaşanan başarısızlığın ardından Cook’un ücretinden 1.5 milyon dolar kesinti yapılmıştı ancak bu yılki performansıyla Cook kaybettiğinin yaklaşık 30 katını alacak.

Apple’ın S&P 500 listesinde yer alan şirketlerin üçte ikisini geride bırakması durumunda Cook performans ödülünün tamamını alacak. Apple şirketlerin üçte birini geride bırakırsa Cook, toplam ödülün yarısına sahip olacak. Son üç yılda tam performans ödülü almayı başaran Cook’un bunu tekrar başarması öngörülüyor.

Apple, Eylül Ayında En Az Bir Yeni iPhone Tanıtacak!

Apple 10 Yıldan Kısa Sürede 1.2 Milyar iPhone Satmayı Başardı

YORUMLAR