Apple’ın iPhone 7 Yetişsin Diye İşçileri Haftada 100 Saat Çalıştırdığı Ortaya Çıktı

Apple’ın iPhone 7 Yetişsin Diye İşçileri Haftada 100 Saat Çalıştırdığı Ortaya Çıktı

Apple’ın üretim ortağı olan Çin menşeli Pegatron’un iPhone 7 üretim bantlarında çalışan işçileri cihazlar yetişsin diye haftada 100 saate kadar çalıştırdığı saptandı.

Şangay’da bulunan Pegatron montaj ve seri üretim bantlarında Çinli işçiler son derece yetersiz şartlar altında iPhone 7’leri piyasaya yetiştirmeye çalışıyorlar. Pegatron’un Şangay’daki fabrikasında yaklaşık 100 bin işçi çalışıyor. Yüksek üretim sezonu olan Temmuz-Ağustos aylarında bu işçilerin yüzde 60’ı inanılmaz çalışma saatlerine maruz kalıyorlar. Aşağıdaki çizelge fabrikadaki işçi yüzdesinin haftada kaç saat çalıştırıldığını işaret ediyor.

Konuyla ilgili olarak uyarılan Apple’da henüz duruma ilişkin bir açıklama yapılmış değil. Ancak Apple’ın Çin’deki üreticilerle başı dertten kurtulmuyor. 2015 yılının aynı döneminde iPhone 6 serisi üretim bantlarında da benzer sorunlar baş göstermiş. Buna önlem olarak Apple bazı üreticilerle anlaşmasını iptal ederek yeni taşeronlarla anlaşmıştı. Ancak durum öyle gösteriyor ki, Çin’de ki sorunlar oldukça kronik.

Samsung'a Yine Çocuk İşçi Şoku

iPhone Teknolojisi Neden İnsanları İntihara Sürüklüyor?

YORUMLAR