Apple'ın Patent Davası Sonuçlandı: Apple, VirnetX'e 626 Milyon Dolar Ödeyecek

Apple'ın Patent Davası Sonuçlandı: Apple, VirnetX'e 626 Milyon Dolar Ödeyecek

Teknoloji devi Apple, neredeyse tüm zamanını patent davalarına harcıyor. Bir dava daha sonuçlandı ve bu karar Apple'ı biraz üzebilir.

Gün geçmiyor ki Apple'ın başı patent davalarıyla belaya girmesin. Samsung ve Apple arasında yaşanan patent savaşlarına kendimizi alıştırmışken Apple, bu sefer başka bir firmadan darbe aldı. Apple'ın 10 yıldır sürekli sürtüşme halinde olduğu VirnetX firması, Apple'a karşı bir davayı daha kazanarak 626 milyon dolar ödeme almaya hak kazandı. Dava nedeni olarak ise iMessage ve FaceTime uygulamalarında VirnetX'in güvenlik patentlerinin kullanılması gösteriliyor. 

VirnetX firması 2010 yılında da Apple'a benzer bir dava açmış ve 368 milyon doları kasasına indirmişti. Yeni davayı da kazanan VirnetX'in bu sefer parayı kasasına indirmesi kolay olmayacak. Engadget'a açıklama yapan Apple, kararın değiştirilmesi için tekrar mahkemeye başvuru yapacak. Bu miktar her ne kadar Apple'ın hisselerini zora sokmayacak olsa da, diğer firmaların açgözlü davranmaması için Apple'ın böyle bir girişimde bulunacağı söyleniyor. VirnetX'in temsilcileri tarafından yapılan açıklama ise tamamen haklı olduklarını ve Apple'ın yıllardır patentlerini ihlal ettiklerini işaret ediyor.

Bu arada VirnetX'in sadece Apple'ın değil Skype, Philips, Cisco ve Microsoft gibi devlerinde baş belası durumunda. Şirket bu firmalara karşı da patent davası açmış ve başarıya ulaşmıştı. (Sanırım VirnetX şirketi patent davalarından elde ettiği kazanç ile ayakta duruyor.)

iPhone'un Merakla Beklenen Telefonu Pembe Renk Seçeneği İle Geliyor

YORUMLAR