Apple'ın Patent İhlal Davası Nihayet Sonuçlandı

Apple'ın Patent İhlal Davası Nihayet Sonuçlandı

Teknoloji devi Apple’ın, patent davalarıyla ilgili Güney Koreli üretici Samsung’la adı çok sık anılıyordu. Şimdi de Mobile Telecommunitions Technologies ile aralarında gerçekleşen patent ihlal davası sonuçlandı ve Apple para cezasına çarptırıldı.

Mobile Telecommunitions Technologies’in dava gerekçesi ise, Apple’ın iPhone, iPad, iPod Touch ürünlerinde kullandığı çağrı cihaz teknolosinin, kendisine ait olan toplam altı patenti ihlal etmesiydi. Bu sebeple şirket, Apple’dan 237 milyon dolar tazminat talep etti. Teksas Doğu Bölge Mahkemesi’nde görülen davada Mobile Telecommunitions Technologies şirketi haklı görüldü ve Apple’ın sözkonusu altı patentten beşini ihlal ettiğine karar verildi. Mahkeme, Apple’ın 23.6 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi.

Mobile Telecommunitions Technologies şirketi artık çağrı cihazı üretmiyor, doktorların acil durumlar için kullandıkları hızlı iletişim cihazları üreterek tıp dünyasında satışlar yapıyor. Ancak mahkemenin lehine sonuçlanmasıyla birlikte şirket, diğer telefon üreticilerinin de başını derde sokacak gibi görünüyor.

Patent zengini Apple’ın 23.6 milyon dolarlık tazminat ödemesini bir anlamda ceza değil, ödül olarak adlandırabiliriz. Çünkü; talep edilen 237 milyon dolar yerine 23.6 milyon dolarlık tazminat, Apple için çok fazla olmasa gerek diye düşünüyorum.

Twitter'ın iOS Uygulaması Çöktü!

YORUMLAR