Apple’ın İlk Çeyrekte Elde Ettiği Kazanç Çarşamba Günü Açıklanacak

Çarşamba günü, şirketin iPhone, iPad ve hatta Mac kazancının yeni satış rekorları kırması bekleniyor. Wall Street ise bu konuda hâlâ endişeli.

Apple’ın İlk Çeyrekte Elde Ettiği Kazanç Çarşamba Günü Açıklanacak

Çarşamba günü, şirketin iPhone, iPad ve hatta Mac kazancının yeni satış rekorları kırması bekleniyor. Wall Street ise bu konuda hâlâ endişeli.

Apple, önceki çeyrekteki kazancını bu hafta açıklayacak. Sonuçlar, şirketin geleceği açısından iyi işaretler veren düzeyde değil gibi. Apple’ın hisselerinin Eylül ayında  $702’dan düşmeye başlamasına yönelik yazdığımız haberin hikâyesi şimdi tam olarak anlaşılıyor. Geçen hafta $500’a kadar düşen hisseler, dört ayda %28.42’lik düşüş oranını gördü.

Apple’ın Ekim ayında açıkladığı önceki üç aylık kazancı tahminen 52 milyar dolardı ve hisse başına geliri ise $11.75 olarak hesaplanmıştı. Şimdiki dönemde ise Wall Street, Apple’ın iPhone satışlarının 43 milyon dolar ile 53 milyon arasında olacağını umuyordu. Bir yıl önce yine aynı çeyrekte Apple’ın sattığı iPhone sayısı 37.04 milyonun üzerindeydi ve önceki çeyrekte sadece 26.9 milyon iPhone satıldı. Satış tahminleri 23 milyon ile 25 milyon arasında olan iPad ise önceki çeyrekte 14 milyon dolaylarında alıcı buldu.  Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 15.43 milyon civarındaydı.

Bazı analistler, Mac satışlarının yıldan yıla düşeceği tahminlerinde de bulundular. Gene Munster, yatırımcılara yönelik olarak şu notu düştü: “2012’nin son çeyreği 2011’den farklı olarak zor bir karşılaştırma ile yüzleşti. Sonuç olarak 4.8 milyon Mac’in irdelendiği ve tahminimizden %7 daha az bir rakamla karşı karşıyayız.”

Fakat bu rakamları değerlendirirken, yeni iMac’lerin Kasım ayının sonunda ve iMac’in diğer büyük modelinin Aralık ayınının sonlarına doğru satışa çıktığını unutmamak gerekiyor.

CEO Tim Cook, kazançlar konusunda analistlere şunları söyledi: “Biz, yıllar boyunca kendi ürünümüz konusunda endişe duymamayı öğrendik. Bunu kendimiz için yapmak, bir başkası için yapmaktan çok daha iyi.”

Injustice: Gods Among Us Çıkış Tarihi Açıklandı

YORUMLAR