Apple'ın Unutkanlığı Binlerce Mac Kullanıcısını Mağdur Etti!

Apple'ın Unutkanlığı Binlerce Mac Kullanıcısını Mağdur Etti!

Dünyanın en popüler teknoloji şirketi Apple, yazılım mühendisinin unutkanlığı sonucunda dijital uygulama mağazasından bir süre hizmet veremedi. Apple kullanıcılarına özel her platforma uygun dijital uygulama mağazası bulunduruyor. Bu mağazalar yardımıyla kullanıcılar istedikleri uygulamaya hızlı bir şekilde erişim sağlamakta. Fakat 11 Kasım 2015 tarihinde Apple'ın popüler mağazası hatalı bir şekilde hizmet vermeye başladı. Uygulama indiren kullanıcılar bir hevesle indirdikleri uygulamayı kurup kullanamadı bile. Sabah saatlerine kadar devam eden bu sorun Apple yetkilisinin el atmasıyla çözüldü.

Mac kullanıcılarının karşı karşıya kaldığı bu sorunu Apple'ın yazılım görevlisinin düzelttiğini üst paragrafta söylemiştik. Peki, sorun nasıl ortaya çıkmıştı? İşte kullanıcıları en çok şaşırtan konuda bu oldu zaten. İddialara göre Apple'ın yazılım mühendisi zamanında değişmesi gereken bir güvenlik sertifikasını değiştirmeyi unuttu. Bu unutkanlığın sonucunda da binlerce Mac kullanıcısı mağazadan uygulama indiremedi. Apple yöneticilerinin bu konudaki tepkisi bilinmiyor fakat iş hayatında ufak bir dalgınlığın ne gibi durumlara yol açabileceğine dair ufak bir örneği bu sayede görmüş olduk.

Peki değiştirilmesi unutulan bu sertifika ne ile ilgiliydi?

11 Kasım 2010 tarihinde aktif edilen sertifika yazılımları koruma altına almayı amaçlıyordu. 5 yıllık bir kullanım süresinin olmasından dolayı 11 Kasım 2015 tarihinden itibaren sertifika artık görevini yapmayacaktı. Güvenlik yazılımı olduğu için anında değiştirilmesi gereken bu bölüm unutulunca mağaza indirme isteklerine cevap veremedi.

Apple, iPhone 7'de Yer Vereceğini Söylediği Önemli Bir Özellikten Vazgeçti

Apple Music Android Uygulaması Yayınlandı, Hemen İndirin!

YORUMLAR