Apple'ın Yeni İşletim Sistemi: Mac OS X Mavericks

Apple'ın Yeni İşletim Sistemi: Mac OS X Mavericks

Apple’ın düzenlediği WWDC etkinliğinde iOS 7 işletim sisteminin yanında teknoloji takipçilerini heveslendiren bir şey daha vardı ki o da Mac OS X işletim sisteminin yeni sürümünün ne olacağına ve hangi özellikleri barındıracağına dair sahip olunan büyük meraktı. Apple sonunda yeni sürümün üzerindeki örtüyü kaldırdı ve karşımıza Mac OS X: Mavericks’i çıkardı. Özellikle kedigiller familyasından isimlere sahip olan Mac OS X serisinin bu Kaliforniya tabanlı isme geçmesi dikkatleri kendine çekmiş durumda.

Yeni işletim sisteminin en çok dikkat çeken özellikleri arasında Finder Tabs adı verilen yeni sistem yer alıyor. Böylece işletim sistemini kullanırken klasör ve benzer pencerelerde de web tarayıcılarda olduğu gibi sekmeler kullanabilecek, böylece onlarca pencere arasında gezinmekten kurtulabileceksiniz.

Sekmeli gezintinin yanında dosyalara etiket atayabilme sayesinde arama ve kategorizasyon işlemlerine oldukça yenilikçi bir yaklaşım getiriliyor. Kendi dosyalarınızı istediğiniz gibi etiketleyebilmenin işleri ne kadar kolaylaştıracağına hiç şüphe yok.

Mavericks’in sahip olduğu bu özelliklerin çoklu işlem yapabilme kabiliyetini geliştirdiğini düşünürken bir yenilik daha açıklandı ve Multiple Displays sayesinde birden fazla monitörde tam ekran (full screen) şekilde uygulamaların çalıştırılabileceğine dair bilgi de Apple tarafından açıklandı.

Mac OS X’in her yeni sürümde daha da fazla yeteneğe sahip olduğunu ve Windows’u yakalamak için büyük bir fırsata sahip olduğunu kolaylıkla görebiliyoruz. Ancak Apple’ın yeni işletim sistemlerinde sıklıkla karşılaşılan sorunların bu sürümde de yer alıp almayacağını birlikte göreceğiz.

Samsung, Galaxy Ace 3'ü duyurdu

YORUMLAR