Apple’ın Yeni OS X 10.9 İşletim Sisteminde Siri de Bulunacak

Apple’ın Yeni OS X 10.9 İşletim Sisteminde Siri de Bulunacak

Yeni bir raporda iddia edildiğine göre, Apple’ın yeni çıkacak OS X 10.9 işletim sisteminde Siri yani Apple’ın Ses Asistanı da olacak. Bunun yanında OS X 10.9’da Apple’ın kendi harita uygulamasının da olacağı belirtiliyor.

Apple’ın blogunda yer alan yazıda, Apple’ın sıradaki masaüstü ve notebook işletim sisteminin bir kere daha iOS cihazlarından alınacak özelliklerle zenginleştirileceği söylendi.

Güvenilen kaynaklara göre Apple’ın blogunda dün yazılan yazıda iPhone, iPad ve iPod cihazlarında yer alan ses asistanı Siri’nin, işletim sisteminde tam bir bütünlük sağlaması bekleniyor.

Apple, Temmuz ayında çıkan OS X 10.8 Mountain Lion işletim sistemine dikte etme özelliği ekleyerek bu yönde ilk adımı attı bile.

Dikte etme özelliği, kullanıcılar mikrofona konuştuğunda konuşulanları metne çevirebiliyor. Fakat bu özellik, kullanıcıların söylediklerini komuta çevirme gibi ekstra bir işlemi gerçekleştiremiyor. Eklenecek harita uygulamasında geliştiricilerin, özellikleri Apple’ın uygulamaları üzerinden kullanmasının sağlanmaya çalışıldığı söyleniyor. 

Apple’ın bu adımları atarak gelişim halkalarını hızlandırdığı gözleniyor. iOS ve OS X işletim sistemlerinin ikisi de şimdi aynı düzeydeki yöneticinin, Mac grubunu eskiden yöneten Craig Federighi’nin yönetimi altında.

Apple, iOS özelliklerini 2010’da 10.7 Lion işletim sisteminde kullanmakla Mac’e taşımaya başladı. CEO Steve Jobs, yeni işletim sistemini gazetecilere tanıtırken sonuçların hayal edilmesinin bazı özelliklere ilham olduğunu düşünüyordu: “Eğer Macbook ve iPad arasında bağ kurulursa..”. Bu ilk özelliklerden bazıları yeni uygulamalar içeriyordu; FaceTime video konferansı ve Mac Uygulama Mağazası. Bu eğilim bu yıl Mountain Lion ile sürdürüldü.

Görünüşe bakılırsa 10.9’un çıkışını gelecek yıla kadar gerçekleştirmeyeceği söylenebilir. Fakat Apple’ın sürprizleri sevdiği ve geliştiricilere yazılımlarını hazır etmeleri için sadece 5 ay vererek Mountan Lion işletim sistemini geçen Şubat’ta çıkardığı da unutulmamalı.

YORUMLAR