Araba Almaya Gelen Kadına “Robot musun” Diye Sordular!

Araba Almak için Gelen Kadına “Robot musun” Diye Sordular

Marci Robin adlı ABD’li bir kadın, West Palm Beach, Florida’dan Fiat marka bir otomobil almak için bayiliğe geldiğinde robot olmadığını kanıtlamak zorunda kaldı. 

'İnsan ve Bilgisayar Ayrımı Amaçlı Tam Otomatik Genel Turing Testi' ya da diğer adıyla ‘reCAPTCHA’ olarak bilinen uygulama, internet sitelerinde bot ile insan ayrımını yapabilmek için kullanılan bir güvenlik adımı.

İnternet ekosistemindeki pek çok platform tarafından kullanılan bu sistem, milyonlarca kötü niyetli bot saldırısının önlenmesini sağlıyor. 

ABD, Florida’da yaşanan bir olayda, bu güvenlik prosedürü gerçek hayata uyarlandı. Marci Robin adlı bir kadın, otomobil satın almak için Fiat’ın West Palm Beach’teki bayisine gitti. Galeride alacağı arabayı seçen ve gerekli belgeleri imzalaya başlayan Robin, her şeyin normal seyrinde gittiğini düşündüğü bir anda karşısına çıkan yazıyla neye uğradığını şaşırdı.

Marci Robin

İnternet sitelerini botlara karşı korumak için kullanılan ‘reCAPTCHA’  yazısıyla karşılaşan Robin, insan olduğunu kanıtlamak için  "Ben robot değilim"  kutucuğunu işaretlemek zorunda kaldı.

 

 

‘Hiper gerçekçi bir humanoid’ olmadığını kanıtlamak için resmini de koymak zorunda zorunda kalan kadın, başına gelen bu ilginç olayı sosyal medyadan paylaştı. Attığı tweet 70 binden fazla beğeni alan ve binlerce kez retweet edilen Robin, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün bir araba aldım. Satıcı bana bir sürü evrak imzalattı. Ardından bayilik benden bir kalemle ‘Ben robot değilim’ kutucuğunu işaretlememi istedi. Satıcı,  'Bu sizin robot olmadığınızdan emin olmak için' dedi. ‘Gerçekten mi’ diyerek şaşkınlığımı dile getirdim. O da, ‘Evet’ cevabını verdi. Ben de kutucuğunu işaretledim”

Sosyal medyada bit anda yayılan bu gülünç olay hakkında açıklama yapan satış görevlisi, bunun rutin güvenlik prosedürü olduğunu ve araç satışı yaptıkları her müşteriye uyguladıklarını söyledi.