Araç içi İlk Google Asistan, Volvo’nun Elektrikli Aracıyla Gelecek

Volvo Polestar2 Android Auto

Android Auto bilgi eğlence sistemi, günümüzde yollardaki birçok otomobilde hizmet veriyor. Kullanıcılar bu sistem sayesinde araçlarındayken, Google Maps’i kullanarak hedeflerine navigasyon yardımıyla gidebiliyor, oynatma listelerindeki müzikleri dinleyebiliyor ve çok daha fazlasını yapabiliyor. Ancak Android Auto’nun kullanılabilmesi için kablo aracılığıyla ya da bazı durumlarda kablosuz şekilde araçla bağlantılı bir akıllı telefon gerekiyor. 

İyi haber şu ki, Google bir süredir akıllı telefon olmadan çalışabilen bağımsız bir Android Auto sürümü üzerinde çalışıyordu. Bu sistemin kurulacağı ilk otomobilin, Volvo’nun ilk elektrikli otomobili Polestar 2 olacağı açıklandı. Kısa bir basın açıklaması yapan Volvo, Google Asistan’ın araç içi ilk versiyonu olan Google Android HMI’a sahip ilk aracın Polestar 2 olacağını duyurdu. Volvo ayrıca, önümüzdeki haftalarda Polestar 2 hakkında daha fazla bilgi verileceğini söyledi. Tesla Model 3’e rakip olması beklenen tamamen elektrikli Polestar 2’yi 2020’den önce yollarda görmemiz mümkün olmayacak.

Bağımsız bir Android Auto sisteminin nasıl göründüğünü ve nasıl çalıştığını, 2018 yılının Mayıs ayında gerçekleştirilen Google I/O etkinliğinde bir Dodge Ram 1500 konsept aracı içerisinde görmüştük. Etkinlikte aracın sürücüsünün, geniş tablet şeklindeki ekrandan ve sesli komutlar yardımıyla sistemi nasıl kullandığı görülmüştü.

Aracın sürücüsü Google Asistan’dan, araç içi sıcaklığı düşürmesini isteyebiliyor ya da aracın ne zaman yakıt alması gerektiğini Google Asistan’a sorabiliyordu. Çünkü bu bağımsız bir Android Auto versiyonu ve kendi Google Play Store versiyonuna da sahip. Bu sayede kullanıcılar, bu özel Google Play Store versiyonu üzerinden otomobiller için özel uygulamaları araçlarına indirip yükleyebilecek.

Şimdiye kadar bağımsız Android Auto desteğine sahip araçlar üreteceğini duyuran tek otomobil üreticisi Volvo oldu. 2019’un ikinci yarısında Polestar 2’yi resmi olarak tanıtacak olan Volvo, aracın üretimine ise 2020 yılında başlayacak. Ancak Polestar 2’nin kaç adet üretileceğine dair bir bilgi paylaşılmadı. Dolayısıyla aracın sınırlı sayıda üretilmesi de söz konusu olabilir. Neyse ki Volvo ve Google’ın Android Auto eğlence bilgi sistemi hakkındaki planlarını bu yıl içerisinde öğrenmiş olacağız.