Arama Motoru Devi Yandex Kendi Sürücüsüz Arabasını Geliştiriyor

Arama Motoru Devi Yandex Kendi Sürücüsüz Arabasını Geliştiriyor

Şu sıralar otonom sürüş yeteneğine sahip sürücüsüz arabalar üzerinde çalışmalar yapan Google, Tesla ve Apple gibi dev şirketlerin arasına Yandex'te katılıyor. Hükümetinde desteğini alan Yandex, sürücüsüz araba geliştirmeye kararlı görünüyor.

Teknolojinin dev şirketleri son zamanlarda otonom sürüş teknolojilerine kendilerini adamış durumdalar. Tesla ve Google şu sıralar kendilerine ait sürücüsüz arabalarını bir yandan geliştiriyor ve bir yandan da test ediyorlar. Büyük bir yol kateden bu şirketlerin arasına şimdi de Rus arama motoru Yandex'de dahil oluyor. Google'a rakip olmayı hedefleyen Yandex, hükümetin de desteğini almış durumda.

Otomotiv şirketi Daimler ve tır şirketi KAMAZ ile ortaklık yapan Yandex, şu sıralar tüm gücünü sürücüsüz arabasına vermiş durumda. Yandex, 12 kişi taşıyabilen NAMI isimli bir otobüs de geliştirdi. 12 kişi taşıyabilen NAMI, tek şarj ile 200 kilometre yol gidebiliyor ve tamamen sürücüsüz çalışabiliyor. Önümüzdeki yıl kapalı alanda testlerine başlanacağı bildirilen yeni aracın şehiriçi testlerinin ne zaman başlayacağı henüz söylenmedi. Öte yandan aracın ne zaman piyasaya çıkacağı ve hangi ülkelerde kullanıma sunulacağına dair bir bilgi şu an bulunmuyor.

Tesla'nın Yeni Arabası Dünyanın En Hızlısı

Tesla'nın Otomatik Pilotu Rahatsızlanan Sürücüsünü Hastaneye Götürdü

YORUMLAR