Araştırma Sonuçları: Lüks Otomobil Sahipleri Empati Yoksunu

Nevada Üniversitesi bünyesinde yapılan araştırmalara göre lüks otomobil sürücüleri diğer sürücülere karşı "tam bir pislik gibi" davranıyor.

Nevada Üniversitesi bünyesinde yapılan araştırmalara göre lüks otomobil sürücüleri diğer sürücülere karşı "tam bir pislik gibi" davranıyor.

'Tam Bir Pislik Gibi Davranıyorlar'

Yapılan araştırmaya göre pahalı araç sahipleri diğer sürücülere ve yayalara karşı bir üstünlük hissi içerisinde oluyor. Bu kapsamda yayalara yol verme adına yapılan bir testte yol verme oranının (aracın değerindeki) her 1,000 dolar için yüzde 3 düştüğü belirlendi.

Buna karşın araba değeri ve davranış arasındaki ilişkinin keşfi pek de yeni sayılmaz ve daha öncesinde yapılan testlerde de benzer sonuçlara ulaşılmıştı. Geçtiğimiz aylarda yapılan testlerde araç değerindeki artışla birlikte tartışmacı, inatçı, anlaşılmaz kişiliğin doğru orantılı artış gösterdiği tespit edilmişti.

Tabii bunun genel bir kural olmadığını ve aksinin geçerli olduğu durumların da bulunduğunun altını çizmekte fayda var. Araştırma, yapılan tespitlerin büyük çoğunluğu üzerinden konuşuyor ve bu nedenle yoğunluğun bu yönde olduğu söylenebilir.

Peki siz bu araştırma hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu araştırma sonuçları doğru mu ya da sizin daha öncesinde yaptığınız gözlemler bunu doğrular nitelikte mi? Konu ile alakalı fikirlerinizi hemen aşağıdaki yorumlar sekmesinden bizlerle ve diğer okurlarla paylaşabilirsiniz.

 

YORUMLAR