Araştırmacılar Zekayı Açıklayan Algoritmayı Bulmuş Olabilirler

Araştırmacılar Zekayı Açıklayan Algoritmayı Bulmuş Olabilirler

Sadece basit bir algoritma ile insan gibi düşünebilen yapay zekalar yazmanın mümkün olduğu farz etsek nasıl olurdu? Bir grup bilim adamının ortaya attığı Bağlantı Kuramı zekanın algoritmasını ortaya çıkarmış olabilir.

Frontiers in Systems Neuroscience isimli araştırma dergisinde yayınlanan, "Brain Computation Is Organized via Power-of-Two-Based Permutation Logic" yani "Beyin Hesaplamaları İki Tabanlı Güç Dönüşümü Permütasyon Mantığı ile Organize Edilir" isimli araştırma ile insan beynine dair önemli ayrıntılar elde edildi. Bağlantı Kuramı -beyinde gerçekleşen bütün işlemler birbirleri ile bağlantılıdır iddiası- isimli teoriyi ortaya çıkaran bu araştırma ekibine göre "beyin hesaplamalarının temelini basit bir mantık oluşturuyor.Basitçe belirtmek gerekirse, bir algoritma beynin bilgileri nasıl işlediğine dair bir haritayı önümüze çıkarabilir. 11 farklı bilim insanının çalıştığı uzun bir araştırma sonucunda "birden fazla ek oluşturan benzer nöronların, temel fikirleri veya bilgileri ele almaya yönelik" olduğu ortaya çıktı. Araştırma ekibi birbirlerine böylesine bağlı olan nöronlara da "fonksiyonel bağlanma motifleri" ismini verdiler.

Teoriyi test etmek için ekip, algoritmanın beyindeki yedi ayrı bölgede nasıl çalıştığını analiz etti ve bunları belgelendirdi. Her bölge laboratuar kemirgenlerindeki korku ya da yemek yemek gibi ilkel tepkileri ele aldı. Araştırmacılar bisküvi, pellet, süt veya pirinç gibi farklı yiyecekleri kemirgenlerin önüne koyarak, beyinlerindeki farklı bölgelerin çalışmasını sağladılar ve bunlara dair bilgileri topladılar. Sonunda, hepsi birbirine benzersiz şekilde bağlanmış olan 15 farklı tepki kombinasyonu olduğunu ortaya çıkardılar. Bütün yiyeceklerde tepkiler doğal şekilde ortaya çıktılar ve benzer şekilde ortadan kayboldular. Böylece beynin de benzer şekilde çalıştığına dair bir kanıt daha bulunmuş oldu.

Kısaca araştırmacılar, her beynin işleyişinin benzer temeller üzerine kurulduğunu ortaya çıkardılar. Henüz o algoritmayı ortaya çıkaramamış olsalar da böyle bir şeyin var olabileceğini öğrenmiş olduk. İlerleyen yıllarda yapılacak araştırmayla insan beyninin algoritması çözülebilir ve bu algoritma robotlara yüklenerek, insan gibi düşünebilen robotlar ortaya çıkarılabilir. 

Yapay Zeka Ne Değildir?

Microsoft Yapay Zeka Ordusu Kuruyor

Yapay Zeka Teknolojisi Şirketleri Nasıl Zengin Edecek?

YORUMLAR