Araştırmacılardan Yapay Zeka Hakkında Çarpıcı Değerlendirme

Araştırmacılardan Yapay zeka Hakkında Çarpıcı Değerlendirme

Yapay zeka ve robotik teknolojiler, sürdürülebilir kalkınmaya ulaşmada çok önemli bir misyon taşıyor. Farklı alanlardaki birçok endüstriyi dönüştürecek bir potansiyele sahip olan yapay zeka, tıpkı insanlar gibi öğrenme yeteneğine sahip olabilir mi? Araştırmacılar, bu soruya cevap arıyor.

Yapay zekanın gerçek mucizesi, insanların algoritmaları belli evrelerden geçirerek eğiterek değil, kendileri gibi öğrenme yetisini kazandırdıkları zaman ortaya çıkacak. Esasen birçok yönden bu yapılıyor, ancak tam anlamıyla kendi başına öğrenebilen ve insanlara yardımcı olabilen bir yapay zeka henüz geliştirilmedi.

Dünyadaki araştırmacıların asıl amacı, yapay zekanın insanlar gibi öğrenme yeteneğine kavuşmasını sağlamak. Bunun yolu da tıpkı bir çocuk gibi doğal öğrenme yetisine sahip bir yapay zekadan geçiyor.

Gelişimsel bilinç alanında çok önemli çalışmalara imza atan New York Üniversitesi’nden psikoloji ve sinir bilimi profesörü Gary Marcus, bu yaklaşımın bir “kör nokta”ya neden olduğunu söylüyor.

Oregon State Üniversitesi'nden bilgisayar bilimci Thomas Dietterich ise “Makine öğrenen çoğu insanın arka plan bilgileri edinmeye karşı önyargısı var. Bunu bazen başarısızlık olarak görüyoruz”  ifadelerini kullanıyor.

Dietteric, endüstrideki çoğu insanın kısa süreli çözümler üretmeye çalıştığını belirterek, “Habulki yapacakları şey çok daha karmaşık. Buna rağmen Facebook, Google ve Apple gibi şirketler OneNote gibi basit uygulamalara görevler yazarak yapay zekanın bu basit görevleri yerine getirmerini sağlıyor”  diyor.

Bazı bilim insanlarının ise Deep Blue gibi karmaşık yapay zekalarla birlikte, saf bilgi alabilen modern yapay zekaları birbirlerine entegre ettiğini söyleyen Dietteric, bu durumun yapay zekanın gelecekte nereye gideceği konusunda önemli ipuçları verdiğini dile getirdi.